Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 7 stycznia pierwsi amerykańscy żołnierze wylądowali na lotnisku we Wrocławiu

7 stycznia pierwsi amerykańscy żołnierze wylądowali na lotnisku we Wrocławiu

Źródło: PAPOperacja Atlantic Resolve odbywa się w ramach programu zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie, zainicjowanej w 2014 r. wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie.

W sobotę 7 stycznia w Porcie Lotniczym Wrocław wylądował samolot, który przywiózł ok. 250 żołnierzy z Fort Carson z bronią indywidualną. Rozpoczną oni pierwszą dziewięciomiesięczna zmianę w ramach Atlantic Resolve na terenie RP.

W polskim resorcie obrony zaznaczono, że 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z USA będzie stacjonowała w Żaganiu, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Świętoszowie i Bolesławcu. W Powidzu (woj. wielkopolskie) na wiosnę pojawi się grupa amerykańskich śmigłowców, a od kwietnia planowany jest pobyt wielonarodowej grupy wielkości batalionu. Odległość od najbliższej amerykańskiej bazy w Polsce do granic Ukrainy wyniesie ok. 650 kilometrów.

6 stycznia w niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęto wyładunek sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej USA, która zgodnie z decyzjami szczytu NATO w Warszawie wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu.  Brygadowa grupa bojowa przywozi ok. 3500 ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley.

Amerykańskie siły w regionie wzmocni też 10. Brygada Lotnictwa Bojowego, która w lutym rozpocznie przebazowanie z Fort Drum w stanie Nowy Jork. Dowództwo brygady lotniczej będzie się mieścić w bawarskim Illesheim, a wysunięte bazy śmigłowców znajdą się na Łotwie, w Rumunii i Polsce.

Po pierwszych ćwiczeniach w Polsce i rozlokowaniu pododdziałów w Bułgarii, Rumunii i krajach bałtyckich, amerykańskie kompanie pozostaną tam dopóki na miejsce nie przybędą wielonarodowe bataliony NATO.

Sojusznicze wzmocnienie regionu, potwierdzone na warszawskim szczycie NATO, zakłada, że od kwietnia w Polsce i regionie ma być obecna także wielonarodowa batalionowa

Oprócz Amerykanów w skład wielonarodowej grupy batalionowej w Polsce wejdą żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Polska natomiast wyśle żołnierzy do sojuszniczej batalionowej grupy bojowej na Łotwę oraz pododdział do Rumunii.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 08.01.17 r.