Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » 6 stycznia u prawosławnych i grekokatolików Wigilijna Wieczerza

6 stycznia u prawosławnych i grekokatolików Wigilijna Wieczerza

Zdjęcie pobrano z ridna.ua6 stycznia wszyscy prawosławni i grekokatolicy, żyjący według kalendarza juliańskiego, zasiadają przy Wigilijnej Wieczerzy. W tym dniu kończy się Filipowski albo bożonarodzeniowy post.

Na stole powinno znajdować się 12 postnych potraw, ku czci 12 apostołów. Obowiązkowym daniem w „Swiat wieczir” jest kutia.

Mało kto z Ukraińców dotrzymuje się postu, ale przygotowanie 12 potraw na Wigilię, już stało się tradycją nawet dla postsowieckiego obszaru.

Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazda już można kolędować. Zgodnie z Biblią, właśnie ona wskazała  trzem królom na miejsce urodzenia Jezusa. Kolędowanie na Ukrainie ma bardzo stare tradycje. Kiedy przychodzą kolędnicy, wypada, by pierwszy do domu wszedł chłopak. Zgodnie z obyczajami, on przyniesie do domu pokój i pomyślność.

Wieczorem w świątyniach zaczynają się uroczyste nabożeństwa, które przypominają o wielkim wydarzeniu, od którego zaczęło się odliczanie nowej ery.
Istnieją i różne podania, związane ze „Swiatwieczorem” – jeżeli na Wigilię mróz i śnieg – lato będzie deszczowym.

Redakcja

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code