Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 550 lat polskiego parlamentaryzmu

550 lat polskiego parlamentaryzmu

Fot. niezalezna.pl

Dokładnie 550 lat temu – 13 lipca 1468 r. odbył się Sejmik Generalny w Kole, który stanowił preludium do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego sejmu walnego.

Wtedy król Polski Kazimierz Jagiellończyk obradował w Kole z możnymi i rycerstwem wielkopolskim.  Według przekazów Jana Długosza król Kazimierz Jagiellończyk przybył do Koła 1 lipca. Wcześniej spotkał się ze szlachtą na sejmiku małopolskim w Wiślicy odbywającym się w dniach 25–30 czerwca. Monarcha potrzebował pieniędzy na opłacenie żołnierzy biorących udział w wojnie z zakonem krzyżackim, zakończonej w 1466 r.

Zarówno na małopolskim sejmiku prowincjonalnym w Wiślicy, jak i wielkopolskim w Kole zgromadzeni przychylili się do prośby króla, odkładając ostateczną decyzję do czasu sejmu walnego, który wyznaczono na 9 października 1468 r.

W czwartek 12 lipca w Warszawie odbył się III Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, którego tematem było wzmocnienie współpracy parlamentarnej dot. energetyki, polityki transportowej, międzynarodowej, migracyjnej i zrównoważonego rozwoju.

Goszczący w Polsce przewodniczący parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, a także marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski zwiedzili w czwartek wystawę „550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej” na Zamku Królewskim w Warszawie.

Po zakończeniu obrad goście udali się na Zamek Królewski, gdzie od piątku można oglądać wystawę „550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej”. Dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski witając gości podkreślił, że to przywilej i honor gościć ich w miejscu, które było siedzibą polskiego parlamentu i królów.

Na wystawie zgromadzono w kilku salach dokumenty związane z historią polskiego parlamentu. Na wystawie, w pierwszej izbie senatorskiej można zobaczyć konserwatorską kopię Aktu Unii Lubelskiej oraz potwierdzenie unii przez króla Zygmunta Augusta. Na ekspozycji znajdują się też akt Konfederacja Warszawskiej, oraz dokument oryginalny artykułów Henrykowskich. Jedna z sal poświęcona jest Księstwu Warszawskiemu. Wystawę kończy nagranie ostatniego przemówienia b.premiera Ignacego Jana Paderewskiego ze stycznia 1940 r.

13 lipca na dziedzińcu Zamku Królewskiego zbierze się Zgromadzenie Narodowe, które ma uczcić 550-lecie polskiego parlamentaryzmu i 100-lecie odzyskania niepodległości; podczas obrad orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Orędzie zostanie poprzedzone Mszą świętą w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 13.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *