Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 5 milionów gości odwiedziło Muzeum Powstania Warszawskiego

5 milionów gości odwiedziło Muzeum Powstania Warszawskiego

Zdjęcie z 10 listopada w przededniu Święta NiepodległościPonad pół miliona osób odwiedza corocznie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Działająca od 11 lat placówka, oprócz eksponowania pamiątek z okresu okupacji stolicy i desperackiej walki jej mieszkańców z Niemcami organizuje także szereg imprez o tematyce historycznej i patriotycznej.

Na zwiększenie zainteresowania historią wydarzeń z 1944 roku wpłynęła popularność filmu „Powstanie Warszawskie”, fabularyzowanej opowieści o powstaniu, zmontowanej z pokolorowanych archiwalnych materiałów dokumentalnych. Innym ważnym wydarzeniem, organizowanym przez muzeum są akcje śpiewania piosenek powstańczych oraz koncerty, transmitowane z Muzeum w telewizji 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu zrywu.

Do najważniejszych w Muzeum Powstania Warszawskiego należała również zbiórka pamiątek do powstającej ekspozycji i powojennych losach powstańców. Do Muzeum trafił m.in. pierścionek zrobiony z końskiego włosia i fragmentów szczoteczki do zębów, wykonany w 1947 roku w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, a także ryngraf, wykonany z chleba w więzieniu w Fordonie. Zbiory muzealne wzbogaciły się także o fotografie, zapiski, relacje i wspomnienia. W lutym 2015 r. obchodzono także setne urodziny aktorki Danuty Szaflarskiej, uczestniczki powstania warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego pozostaje jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc podczas corocznego nocnego zwiedzania stołecznych muzeów i placówek kulturalnych.

1 sierpnia 2016 r. o godzinie 17.00 – godzinie „W”, momencie rozpoczęcia walk powstańczych w 1944 – w stolicy Polski, jak co roku, zawyły syreny. Jednym z najważniejszych elementów świętowania kolejnej rocznicy był koncert piosenek powstańczych na pl. Piłsudskiego w Warszawie, w którym udział wzięło ponad 30 tys. osób. We wrześniu ubiegłego roku w Muzeum odbył się premierowy pokaz filmu „Pilecki”. W wydarzeniu udział wziął prezydent Andrzej Duda.

Za swoją działalność muzeum otrzymało w grudniu nagrodę Złote Logo 15-lecia Polskiej Organizacji Turystycznej. Muzeum Powstania Warszawskiego, w ocenie przyznającego nagrodę, jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów polskich atrakcji. Wskazuje, że placówkę odwiedziło już ponad 5 mln osób i jest ona jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc na świecie.

Według ankiet, przeprowadzonych przez muzeum wśród jego gości, odwiedzający najczęściej kierują się ciekawością oraz chęcią poznania historii powstania warszawskiego. Badani podkreślali rolę, jaką muzeum pełni dla rozpowszechniania wiedzy o wydarzeniach 1944 r. oraz kształtowaniu postaw patriotycznych. Jest także odbierane jako ważna platforma kontaktu między powstańcami a młodymi ludźmi.

Słowo Polskie, dzieje.pl, zdjęcia: Słowo Polskie, 01.12.16 r.