Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » 40-lecie posługi duszpasterskiej biskupa Jana Purwińskiego

40-lecie posługi duszpasterskiej biskupa Jana Purwińskiego

W dniu 26 sierpnia w katedrze św. Zofii w Żytomierzu odbyły się obchody 40-lecia posługi duszpasterskiej biskupa Jana Purwińskiego.

W tym dniu w najliczniej odwiedzanej przez katolików polskiego pochodzenia świątyni zgromadzili się księża, siostry zakonne oraz wierni z wielu miejscowości obwodu żytomierskiego, żeby podziękować Panu Bogu za wieloletnią pracę biskupa Jana na rzecz krzewienia Wiary na Ukrainie.

Jan Purwiński trafił na ukraińską ziemię w 1977 roku na prośbę wiernych z Żytomierza i za zgodą kardynała Juliana Wajwodsa z Łotwy. Na początku pracował jako wikariusz, później został proboszczem, jeszcze później – biskupem całej diecezji. Wiele godzin spędzał na modlitwie i rozmowach z wiernymi. Na znak wdzięczności młode rodziny, osoby w starszym wieku, duchowieństwo którzy otrzymali wsparcie ze strony biskupa-emeryta, przyszli pomodlić się i podziękować ma za wszystkie jego starania.

Mszę świętą w niedzielę celebrował sam biskup Jan Purwiński. Pomagali mu biskupi Witali Krywicki, Witalij Skomarowski oraz ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski.

Po mszy świętej nastąpiła miła chwila składania życzeń i wręczania solenizantowi prezentów. Pierwszym przywitał go biskup Witali Krywicki, odczytując list od Nuncjusza Apostolskiego Claudio Gugerotti. Nuncjusz dziękował Janowi Purwińskiemu za lata pracy, ofiarność Bogu i ludziom. W Żytomierzu do jego słów dołączyli się osoby konsekrowane, którzy na ręce biskupa złożyli symboliczne 40 białych róż. Na dobrą pamięć wszystkim księżom i siostrom zakonnym, biskup Jan wręczył dwa tomy swoich kazań, które zostały ułożone w specjalnej lekturze.

Do pozdrowień dołączyli się także zwykli wierni, kolejka stała aż do wyjścia. Oprawę muzyczną mszy zapewnił zespół artystyczny, działający przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków. Prezes ŻOZPU Wiktoria Laskowska-Szczur podziękowała jubilatowi za odrodzenie polskości i wsparcie w sprawach polonijnych i powiedziała, że Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie jest zaszczycony z tego, że jednym z założycieli i członków organizacji jest JE bp Jan Purwiński.

Walentyna Jusupowa, na podstawie informacji www.kyiv-zhytomyr.com.ua, 29.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code