Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Konferencja IDEC-EUDEC w Winnicy

Konferencja IDEC-EUDEC w Winnicy

„Dzieci szybko się uczą, podczas gdy osób dorosłe trzeba wychowywać i pozbawiać stereotypów”, – powiedział w wywiadzie dla SP w trakcie międzynarodowej konferencji IDEC-EUDEC w Winnicy dyrektor winnickiej szkoły „AIST” Igor Кaźmiruk.

Na terenie podwinnickiego centrum rekreacyjno-sportowego „Majak” w Sełyszczu zebrali się pedagodzy z całego świata. Połączyła ich Międzynarodowa Konferencja Szkół Demokratycznych IDEC i EUDEC. Inicjator imprezy – Winnicki Prywatny Kompleks Wychowawczy Szkoła „AIST”,przy wsparciu zespołu pedagogicznego i współpracowników udało mu się zorganizować przyjazd ponad 400 uczestników.

Igor Kaźmiruk: -Do nas przyjechali przedstawiciele demokratycznej edukacji, która jest jednym z trendów edukacji alternatywnej. Celem konferencji było wypracowanie algorytmu działania pedagodów w nauczaniu dzieci odpowiedzialności za działania i uczynki. Przecież wymyślać cokolwiek w pedagogice na współczesnym etapie nie ma potrzeby – na przestrzeni historii ludzkości sporo zostało zrobione.

Na terenie kompleksu „Majak” założono obóz, ponieważ niektórzy goście wybrali noclegi w namiotach turystycznych. Las, rzeka, szczera atmosfera – to wszystko przyczyniło się do tego, że w kontaktach wielojęzycznych gości nie powstawały bariery i panowała niewymuszona atmosfera natchnienia i twórczości. Według organizatorów, do Winnicy przyjechali przedstawiciele delegowani z ponad 24 krajów świata, także Polski. Rozważali kwestie wychowania dzieci, rodziców i nawet nauczycieli.

-Dzieci przyzwyczajają się do wszystkiego bardzo szybko, natomiast osoby dorosłe żyją w kręgu własnych stereotypów i dzieci należy uczyć, jak mają być wychowywani właśnie dorośli. Swoim doświadczeniem wymieniali się uczestnicy ze wszystkich kontynentów naszej planety, z wyjątkiem oczywiście Antarktydy. Nasze dzieci są inne, niż my, dorośli. Proces ich rozwoju przebiega zupełnie inaczej i często rodzice i nauczyciele nie mają czasu, aby włączać się w ich życie. Nami kieruje stereotyp, że dziecko trzeba nauczyć  żyć. Ale życie, szkolenie i wychowanie zaczyna się od momentu poczęcia w łonie matki. Od momentu urodzenia jest ważne dokonanie wyboru tych kierunków, które dadzą każdemu dziecku możliwość aby maksymalnie wykorzystać to, co zostało przekazane mu przez naturę, – uważa Igor Кaźmiruk.

Światowi pedagodzy – praktycy już dawno zauważyli, że plany rodziców na samorealizację ich dzieci natura często koryguje. Współczesne dzieci same wybierają los dla siebie i realizują własne marzenia, a nie marzenia rodziców. Dotyczy to zarówno życia osobistego, jak i zawodowego. Opór dorosłych powoduje gniew i oburzenie, nienawiść i odrzucenie przez młodzież. Demokratyczna szkoła promuje swobodny rozwój talentów i korekcję pedagogiczną w adaptacji do społeczeństwa.

– Nie zawsze „projekt” rodziców i to co jest w rzeczywistości odpowiadają sobie. Rodzice zaplanowali, że ich dziecko musi zostać rzeźbiarzem, matematykiem lub prawnikiem, a siła wyższa ma inny pomysł na nowego członka społeczeństwa. Najgorsze jest, gdy dorośli starają się „przełamać” dziecko, jak to się mówi „przez kolano”, wcielić w życie swój własny niezrealizowany projekt. Przynosi to nieodwracalne szkody. Naszym zadaniem jest znalezienie w każdym dziecku „rodzynki”, własnego talentu i jak najszersze jego rozwinięcie. Nie tracić nadmiaru energii i dodatkowego czasu na pokonanie skomplikowanych i niepotrzebnych barier – wyjaśnił Igor Кaźmiruk.

Szkoła „AIST” już od trzech dziesięcioleci podąża drogą wybraną od czasu powstania jako drogowskaz. Wymiana doświadczeniem pedagogicznym – to obowiązkowy warunek podnoszenia kwalifikacji pedagogów. Międzynarodowa konferencja w Winnicy umożliwiła zapoznanie się z technologiami edukacyjnymi współczesnych szkół demokratycznych – od Japonii z jej postępem naukowo-technicznym do słabo rozwiniętych krajów, gdzie istnieją dzieci-bezdomne.

– Zebraliśmy entuzjastów, którzy pragną  objąć uwagą każde dziecko  i dać mu możliwość realizacji w dorosłym życiu. Nasi nauczyciele mogą się nie martwić, ponieważ na tle innych mamy dobre doświadczenie i odnoszących sukcesy absolwentów. Co najmniej raz w roku spotykamy się na międzynarodowych konferencjach i dzielimy się nową wiedzą, – zapewnił Igor Кaźmiruk.

Jednak jako fachowiec przekonuje, że w Ukrainie kategorycznie nie wolno wprowadzać kopii fińskiego, polskiego lub niemieckiego systemów edukacji. Brać najlepsze i adaptować go do ukraińskich tradycji, społecznych warunków nauczania i wychowania – to, jego zdaniem, droga nowej ukraińskiej szkoły.

Międzynarodowa Konferencja Demokratycznych Szkół IDEC i EUDEC – znaczące wydarzenie, które odbywa się corocznie w różnych krajach świata od 1993 roku. Jej podstawowym celem jest demokratyzacja oświaty.

Organizatorem konferencji w Winnicy została Prywatna Szkoła „AIST”, która już gościła takie przedsięwzięcie w 1998 roku. Edukacyjno-Wychowawczy Kompleks Szkoła „AIST” została założona przez grupę rodziców-wychowawców w 1990 roku. Szkoła posiada certyfikat Szkoły Stowarzyszonej UNESCO. Zakład jest placówką eksperymentalną  Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy z 2001 roku.

Natalia Żurbenko, tłumaczenie Lidia Baranowska, 8 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code