Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » 30 lat oddanej służby Bogu śp. ks. Andrzeja Maciąga

30 lat oddanej służby Bogu śp. ks. Andrzeja Maciąga

18 lutego w 9. rocznicę śmierci ks. Andrzeja Maciąga w Instytucie Nauk Teologicznych w Gródku Podolskim odbyła się Msza święta z udziałem pięciu księży. W Liturgii wzięli udział wykładowcy INT, Seminarium Duchownego, studenci oraz inni pracownicy.

Kazanie wygłosił ks. rektor Wiktor Biłous. – Między nami są ludzie, którzy pamiętają i znali ks. Andrzeja. Jak pierwszy rektor on niósł prawdziwą ojcowską opiekę, pracował, pomagał i szukał w człowieku to, co dobre, naśladując Jezusa własnym przykładem i słowem. Ks. Andrzej często był obecny na lekcjach, udziału w których dołączał także młodych nauczycieli. Odczuwała się nadzwyczajna prostota w jego rozmowie z innymi – mówił.

Pod opieką ks. Maciąga powstał program katechetyczny z materiałami metodycznymi i dydaktycznymi w trzech językach (po polsku, ukraińsku i rosyjsku), jeden egzemplarz którego trafił do Papieża Jana Pawła II.

Jak wyglądał ks. Andrzej w oczach studentów? Oni „bali się” go obrazić, czekali na rady rektora. On umiał kierować swoimi emocjami i rozumiał potrzeby uczniów. Można był mu zaufać, chociaż ks. Andrzej zawsze umiał zachować odpowiedni dystans. Często żartował, że za pracę fizyczną też trzeba wprowadzić stopnie. Starał się by studentom nie brakowało nie tylko chleba, ale i kawiarni, gdzie w spokojnej atmosferze można byłoby odpocząć.

Nie można zapomnieć także o jego szacunku do modlitwy. On przede wszystkim w młodym pokoleniu umiał dostrzec nadzieję dla świata, dla Kościoła i dla Ojczyzny, nawet wtedy, gdy znajdowała się ona poza dobrze chronioną granicą…

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Leon Mały, 22.02.16 r.

Śp. Andrzej Maciąg urodził się 21 listopada 1952 r. w Wilkołazach (woj. lubelskie). W czerwcu 1977 roku w Lublinie został wyświęcony na księdza. Na KUL obronił pracę doktorską i zdobył stopień doktora nauk teologicznych i katechetycznych.

Po kolejnych latach nauki na Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie przybył na Ukrainę. Po kilku miesiącach pracy duszpasterskiej w Latyczowie, jako wikariusz, ks. Andrzej został wykładowcą i wychowawcą w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji kamieniecko-podolskiej w Gródku.

Od 1996 roku pełnił funkcję wice-rektora ds kontaktów z Uniwersytetem Laterańskim w Rzymie. Dzięki jego staraniom seminarium gródeckie zdobyła afilację do wydziału teologicznego w tej uczelni. Katechetyczne kursy, założone przez ks. Maciąga razem z ks. Janem Olszańskim w Gródku Podolskim zostały Instytutem Nauk Teologicznych, a ks. Maciąg został jego pierwszym rektorem.

16 lutego 2007 roku ks. Andrzej Maciąg zginął w wypadku samochodowym pod Lublinem wracając z Polski na Ukrainę. Pełnił posługę duszpasterską przez prawie 30 lat…

 

Ks. Andrzej Maciąg na spotkaniu z Papieżem Janem Pawłem II


Pogrzeb ks. Andrzeja w rodzinnej parafii w Wilkołazach


Ks. Andrzej Maciąg jako młody wikary w Polsce