Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » 270 lat opieki duszpasterskiej zakonu Kapucynów w Winnicy

270 lat opieki duszpasterskiej zakonu Kapucynów w Winnicy

Wycieczka po klasztorze kapucynów w Winnicy dla wszystkich zainteresowanych21 września 2016 roku po kilkumiesięcznych przygotowaniach w Winnicy odbyły się obchody 270. rocznicy przybycia Braci Mniejszych Kapucynów do stolicy Podola.

W 1746 roku, w czasach I Rzeczypospolitej, za rządów króla Augusta III Sasa do niewielkiego wówczas podolskiego miasteczka Winnicy przybyli pierwsi przedstawiciele zakonu Kapucynów. Bracławszczyzna podlegała wówczas diecezji łuckiej. 270 lat później następca ordynariusza diecezji łuckiej bp. Witalij Skomarowski odprawił uroczystą Mszę w intencji wszystkich dobroczyńców oraz parafian, którzy przyczynili się zarówno do fundacji kościoła i klasztora kapucynów w Winnicy, jak i odbudowania go po 29 lat sowieckiej walki z katolicyzmem w tym mieście.

Łącznie w Liturgii wzięło udział 20 kapłanów, w tym – biskupi Skomorowski i Leon Dubrawski oraz około tysiąca wiernych. Pod koniec Mszy modlono się specjalną Litanią za wstawiennictwem wszystkich świętych, figury i obrazy których znajdowały się na terenie winnickiego klasztoru w okresie jego istnienia – Świętych Anny, Rocha i wielu wielu innych.

Po Liturgii gwardian klasztora o. Konstanty Morozow zaprezentował książkę „I on był świadkiem” własnego autorstwa o najbardziej znaczących wydarzeniach w życiu kościoła Matki Bożej Anielskiej, klasztoru i zakonników w perspektywie kilku okresów historycznych – I Rzeczypospolitej, okupacji rosyjskiej, sowieckiej oraz odrodzenia świątyni w czasach niepodległej Ukrainy.

Rzesze gości mogli obejrzeć 16-minutowy film o historii kapucynów i budowanych według jednego wzorca klasztorów tego zakonu. Podczas filmu można było obserwować klasztor na starych zdjęciach oraz w kadrze specjalnego drona, filmującego miasto z lotu ptaka. W roli aktorów wystąpili sami zakonnicy, w tym dobrze znany i lubiany w Winnicy brat Justyn Rusin, współtwórca filmu.

Następnie w godzinach 20.00-22.00 każdy zainteresowany mógł zwiedzić wszystkie pięć kondygnacji kościoła i klasztora – zaczynając od strychu, na którym można było dotknąć 300-letnich dębowych krokwi, oratorium, cele klasztorne, atrium oraz budzące największy zachwyt u gości podziemne dwa piętra zabytku. W roli przewodników wystąpili sami parafianie kościoła Matki Bożej Anielskiej, których przygotował wcześniej o. Konstanty. Schodząc do najgłębszych podziemi pod schodami wejściowymi do świątyni turyści mogli zobaczyć zamurowane wejście do podziemnych kanałów, prowadzących do klasztora Jezuitów, Dominikanów oraz do rzeki Bug, wybudowanych w czasach starosty Józefa Czosnowskiego.

W uroczystościach, poświęconych 270-leciu kościoła i klasztora kapucynów w Winnicy wzięli także udział Konsul RP Tomasz Olejniczak, zastępca burmistrza miasta Winnicy Sergij Czornołuckij, kierownik departamentu ds religii i mniejszości narodowych Igor Salecki, kustosz ukraińskiej kustodii Braci Mniejszych Kapucynów o. Błażej Suska oraz liczne grono zakonników i księży diecezjalnych, znani winniccy historycy, działacze społeczni i inni zaproszeni goście.

Jerzy Wójcicki, zdjecia: Sergiusz Olijnyk, 22.09.16 r.


{morfeo 1246}