Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » 27 marca w Krakowie rozpocznie się Polsko-Ukraińskie Forum Historyków

27 marca w Krakowie rozpocznie się Polsko-Ukraińskie Forum Historyków

Źródło: http://zik.uaKwestia ukraińska i kwestia polska w programie i ideologii polskiego oraz ukraińskiego podziemia to temat IV Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków, które rozpocznie się w poniedziałek 27 marca Krakowie.

Spotkanie pod egidą polskiego Instytutu Pamięci Narodowej oraz jego ukraińskiego odpowiednika, potrwa do czwartku. „Tym razem spotkanie będzie poświęcone kwestii ukraińskiej w programie i ideologii polskiego podziemia oraz kwestii polskiej w programie i ideologii ukraińskiego podziemia” – podał w komunikacie Instytut Pamięci Narodowej.

Podczas wcześniejszych spotkań – jak przypomniał Instytut – członkowie Forum dyskutowali „o zbrodni wołyńskiej oraz zagadnieniach związanych z działalnością polskiego i ukraińskiego podziemia na terenach współczesnej Zachodniej Ukrainy w latach II wojny światowej”.

Największe różnice w stanowiskach stron ujawniły dotąd dyskusje na temat zbrodni wołyńskiej, które odbywały się w ubiegłym roku w Kijowie. „Strona polska uważa, że było to ludobójstwo, strona ukraińska ma trochę inne podejście, ale dyskutujemy na te tematy, spieramy się w bardzo otwarty sposób i jestem bardzo zbudowany atmosferą naszych rozmów” – mówił wówczas wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.

Prezes ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz ocenił, że współpraca naukowa historyków jest najlepszym sposobem zrozumienia i złagodzenia konfliktów, które miały miejsce w historii obu narodów. – Rozmowy na temat historii powinny odbywać się między historykami. Udało nam się przeprowadzić ciekawą i czasem bardzo gorącą dyskusję nad konkretnymi kwestiami. Sądzę, że publikacja, która będzie efektem tego spotkania, pozwoli na odpolitycznienie problemu Wołynia – podsumował.

W skład powołanego dwa lata temu Forum wchodzi po sześciu historyków, autorytetów i specjalistów w dziedzinie stosunków polsko-ukraińskich.

Członkami Forum ze strony polskiej są:

prof. Grzegorz Hryciuk,
prof. Grzegorz Mazur,
prof. Grzegorz Motyka,
prof. Jan Pisuliński,
prof. Waldemar Rezmer,
dr Mariusz Zajączkowski,
sekretarz – dr Dorota Lewsza.

Ze strony ukraińskiej w obradach Forum uczestniczą:

prof. Jurij Szapował,
prof. Iwan Patrylak,
prof. Ihor Iliuszyn,
prof. Łeonid Zaszkilniak,
prof. Bohdan Hudź,
dr Wołodymyr Wiatrowycz,
sekretarz – dr Ołena Gumeniuk.

Spotkania reprezentantów obu państw odbywają się na przemian w Polsce i na Ukrainie.

Spotkanie organizują Instytuty Pamięci Narodowej obu krajów.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 26.03.17 r.