Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » 25 lat aktywnej działalności Polaków w obwodzie chmielnickim

25 lat aktywnej działalności Polaków w obwodzie chmielnickim

W sobotę 26 września Polacy z obwodu chmielnickiego i innych miast zebrali się razem na sali Muzeum Sztuki d. Płoskirowa by razem cieszyć się 25-leciem swojej działalności w szeregach Związku Polaków Ukrainy.

To jubileuszowe spotkanie zebrało rekordową ilość osób polskiego pochodzenia, pomieszczenie muzeum było całkowicie wypełnione ludźmi, natomiast ciekawy i bogaty program obchodów na pewno sprawił dobre wrażenie na widzach.

Wstępne słowo wygłosił wieloletni prezes ZPU obwodu Chmielnickiego Franciszek Miciński, który opowiedział najpierw o historii starożytnej Dulebów, Uhliczów i Polanów, później nazwanych Polakami, mieszkających na tych ziemiach od tysięcy lat, którzy wybudowali tu cudowne zamki i pałace w Międzybożu, Zasławiu, Antoninach i innych miejscowościach.

Także pan Franciszek zwrócił uwagę na tragiczne losy Polaków w XX w. Około 150 tysięcy osób polskiego pochodzenia padło ofiarą reżimu komunistycznego, a setki tysięcy rodaków nie mieli dostępu do rozwoju swojej kultury i do wolnego wyznania swojej religii.

– Odwilż nastąpiła dopiero w czasach Pieriestrojki Gorbaczowa – stwierdził pan Franciszek. W roku 1988 utworzono Polskie Kółko Kulturowo-Oświatowe w Kijowie, a w maju 1990 roku pierwszy Kongres Polaków Ukrainy wybrał na przewodniczącego Stanisława Szałackiego. Również w tym roku prezesem Chmielnickiego Obwodowego ZPU został Stanisław Kostecki.

Później na terenach obwodu, a mianowicie na Greczanach (m. Chmielnicki), w Gródku Podolskim, w Kamieńcu-Podolski pojawiły się polskie szkoły.

Następnie słowo zabrał wikariusz kościoła pw. Niepokalanego Serca Pani Maryi w Chmielnickim – marianin Wiktor Tkacz, który wspominał m.in. o pierwszych polskich wspólnych świętach 25 lat temu w Szkole ogólnokształcącej Nr 20.

Do przywitania członków ZPU przybyła cała delegacja władz miejskich m. Chmielnickiego i obwodu. Do słowa był zaproszony zastępca Przewodniczącego Rady Obwodowej Wiktor Adamski, który przywitał gości z 25-leciem ZPU na Chmielniczczyźnie i wspomniał o nowo otwartym Znaku pamiątkowym Powstańców Styczniowych pod Sławutą oraz wręczył dyplomy i pamiątki działaczom ZPU. Także gości przywitali p. o. prezydenta Chmielnickiego Konstantyn Czernilewski, jego zastępca Grygorij Dawydenko oraz kierująca sprawami Urzędu Miasta Chmielnicki – Ludmiła Czerewczenko.

Po licznych słowach powitania nadszedł czas na program artystyczny. Gorącymi owacjami spotkali uczestnicy zjazdu gości z Polski – zespół skrzypków z Bydgoskiej Akademii Muzycznej. Obecnych na sali widzów również cieszyli swoimi występami zespoły „Podolscy Muzycy” i „Rozmaryn”. Swój dorobek twórczości przedstawili pianiści Witalij Samoluk i Eugenia Bogdan, którzy zagrali utwory Paderewskiego i Chopina.

Skończyło się spotkanie uroczystą mMszą świętą w kościele Chrystusa Króla, której uwieńczeniem był koncert skrzypków z Akademii Bydgoskiej pod kierownictwem Wojciecha Chora.

Franciszek Miciński, opracowanie Sergiusz Tołstichin, 28.09.15 r.


{morfeo 983}

{youtube}{/youtube}