Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » 24 września miasta Chmielnik i Chmielnicki obchodziły swoje urodziny

24 września miasta Chmielnik i Chmielnicki obchodziły swoje urodziny

Po raz pierwszy wzmianka o dawnym Płoskirowie (stara nazwa Chmielnickiego) pojawiła się w kronikach w 1431 r. Ta data jest uważana za oficjalną datę założenia miasta, które wkrótce zostało miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

24 września chmielniczanie oraz goście z miasta partnerskich Ciechanów (Polska), Šiauliai (Litwa) oraz bułgarskiej Silistry wspólnie obchodzili 585. rocznicę urodzin Chmielnickiego. Główne uroczystości odbyły się na centralnych placach miasta i rozpoczęły się ze złożenia kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Niebiańskiej Sotni oraz poległych na Donbasie ukraińskich żołnierzy.

Aktywny udział w świętowaniu Dnia Miasta wzięli udział Polacy, mieszkający w stolicy obwodu chmielnickiego. Członkowie zespołu „Rozmaryn” przygotowali specjalny program artystyczny i paradowali po centrum w polskich strojach ludowych.

W tym samym czasie mieszkańcy niewielkiego miasta-kurortu Chmielnik, rozlokowanego 80 kilometrów na wschód w obwodzie winnickim, świętowali 650-lecie urodzin swojej rodzinnej miejscowości. W 2016 roku Chmielnik obchodzi także 568. rocznicę lokowania na prawie magdeburskim. Miejscowi Polacy, przodkowie których wnieśli znaczący wkład w założenie niewielkiej osady nad Południowym Bugiem, która pierwotnie miała wyłącznie obronne znaczenie, aktywnie włączyli się w proces świętowania.

Członkowie Chmielnickiego Związku Polaków na czele z prezes Eugenią Brylant przygotowali specjalne stoisko na centralnym placu miasta, na którym zaprezentowali sprawozdanie ze swojej 16-letniej działalności na terenie miasta.

Słowo Polskie na podstawie informacji Franciszka Micińskiego oraz Eugenii Brylant, 25.09.16 r.

 

Zdjęcia z obchodów Dnia Miasta w Chmielniku (obwód winnicki)
 

Zdjęcia z obchodów Dnia Miasta w Chmielnickim (dawnym Płoskirowie)