Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » 23 sierpnia Ukraińcy obchodzą Dzień Flagi Państwowej

23 sierpnia Ukraińcy obchodzą Dzień Flagi Państwowej

Zdjęcie pobrano z unian.netTo święto zapoczątkowano 23 sierpnia 2004 roku zgodnie z Dekretem Prezydenta Ukrainy Kuczmy dla “uczczenia wielowiekowej historii utworzenia państwa ukraińskiego, państwowej symboliki niepodległej Ukrainy i z celem wychowania szacunku obywateli do państwowym symboli Ukrainy”(Cytat z Dekretu).

Wcześniej Dzień Państwowej Flagi obchodzono tylko w Kijowie 24 lipca. Właśnie w tym dniu w 1990 roku niebiesko-żółta flaga zawisła nad Kijowskim magistratem.

W 2009 roku były prezydent Wiktor Juszczenko wprowadził zmiany do tego dekretu, przenosząc coroczną oficjalną ceremonię podnoszenia flagi na 23 sierpnia po całej Ukrainie.

W ramach obchodów na całym terytorium Ukrainy zaplanowano różne imprezy. Na przykład we Lwowie obchodzi się święto wyszywanki. W wyszyte na czerwono-czarno koszule na placu Rynek “ubrano” fontannę Neptuna, Adonisa, Amfitryta i Diany.

Anna Szłapak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code