Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » O 26% więcej wiz, studenci coraz częściej wybierają europejskie uczelnie oraz Bukowina w składzie WOK – podsumowanie konferencji w winnickim KG RP (uaktualnione)

O 26% więcej wiz, studenci coraz częściej wybierają europejskie uczelnie oraz Bukowina w składzie WOK – podsumowanie konferencji w winnickim KG RP (uaktualnione)

9 października na sali konferencyjnej Konsulatu Generalnego RP w Winnicy odbyło się spotkanie z prasą, podsumowujące pierwsze trzy kwartały działalności tej polskiej placówki dyplomatycznej na terenie trzech a od niedawna już czterech województw – chmielnickiego, winnickiego, żytomierskiego oraz czernowieckiego.

Do udziału w konferencji, przeprowadzonej przez Konsula Generalnego RP w Winnicy Krzysztofa Świderka oraz dyrektora Wydziału Ruchu Osobowego Sylwestra Rudego, zaproszono większość ukraińskich oraz polskich mediów, działających na terenie winnickiej placówki konsularnej. Najważniejsze tematy to – zwiększenie  ilości wydanych wiz do Polski oraz Strefy Schengen, szczególnie w okresie letnim, przedstawienie planu imprez, organizowanych przez KG RP do końca bieżącego roku a także włączenie Bukowiny do obszaru, który ten konsulat obsługuje.

– Wzrost ilości wydanych wiz w okresie styczeń-wrzesień 2013 roku wyniósł prawie 26% (43 841 pozytywnie rozpatrzonych wniosków wizowych), w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (34 739 wniosków). Procent pozytywnego rozpatrzenia decyzji wizowych to – 98%. Możliwość ubiegania się o wizę za pośrednictwem firmy outsorcingowej VFS Global w Winnicy, Żytomierzu, Chmielnickim oraz Czerniowcach – Konsul Generalny RP Krzysztof Świderek oraz konsul Rudy zachęcili by osoby, posiadające dobrą historię wizową, wnioskowali o dłuższy termin przyznania wizy Schengen, nawet do 5 lat.

Podczas konferencji, kierownik KG RP w Winnicy opowiedział także o imprezach, które czekają na mieszkańców Podola, Bukowiny oraz Żytomierszczyzny i są organizowane przez jego placówkę dyplomatyczną. Tradycyjna „Tęcza Polesia” odbędzie się w Żytomierzu w dniach 11-13 października. 18-20 tego samego miesiąca w ramach Dni Papieskich w Połonnym, Dowbyszu oraz Żytomierzu wystąpią chór „Organum” oraz zespół „Ricercar” z Krakowa. 19 października w Winnicy spotkają się wszyscy nauczyciele-poloniści z czterech obwodów a 11 listopada na najwyższym poziomie zostanie zorganizowane świętowanie Dnia Niepodległości Polski.

Na terenie winnickiego okręgu konsularnego nadal pozostanie wystawa „Ignacy Jan Paderewski – Polak, Europejczyk…”. Z Żytomierza w niedługim czasie ona trafi do Połonnego na Chmielniczyźnie. Oprócz tego z Paderewskim będzie związany także konkurs, zwycięzca którego odwiedzi Warszawę, gdzie będzie mieszkał w hotelu „Bristol”, wybudowanym przez Wielkiego Polaka.

W drugiej dekadzie grudnia odbędzie się tradycyjny koncert oraz wspólne łamanie się opłatkiem z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Po odpowiedziach na pytania, które pojawiły się u przedstawicieli mediów po konferencji prasowej, Krzysztof Świderek zaprosił dziennikarzy na lancz, podczas którego już w nieformalnej atmosferze omówiono gorące tematy, wśród których najbardziej kontrowersyjne oraz dyskutowane były pytania związane z wizami.

Fragment konferencji, poświęcony ułatwieniom w otrzymaniu wiz (mp3)

Statystyka według typu wydanych wiz (mp3)

O imprezach na rok bieżący (mp3)

Jerzy Wójcicki, bwp

Zdjęcia z konferencji

{morfeo 422}

oraz wideo

{youtube}DAUXpi0h90w{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code