Jesteś tutaj: Home » inne » 22 stycznia Ukraińcy świętowali Dzień Jedności

22 stycznia Ukraińcy świętowali Dzień Jedności

Święto Sobornosti (jedności) w roku 2015 obchodzone było na Ukrainie znacznie skromniej, niż w latach ubiegłych. Z powodu wojny na wschodzie i trudnej sytuacji finansowej administracje obwodowe ograniczają się wyłącznie do krótkich wieców i odznaczeniu aktywnych członków społeczeństwa medalami i dyplomami.

W Winnicy oprócz tradycyjnego spotkania w Filharmonii Winnickiej, mieszkańcy miasta i obwodu wzięli udział w otwarciu pomnika bohaterom Niebiańskiej Sotni na Placu Europejskim (d. Kozickiego). W uroczystości wzięło udział blisko 1000 osób – przedstawiciele władz, mniejszości narodowych, winniczanie i goście miasta oraz duchowieństwo – bracia kapucyni z kościoła Matki Boskiej Anielskiej, duszpasterze z cerkwi auto-kefalicznej, prawosławnej kijowskiego i moskiewskiego patriarchatu, grecko- katolickiej oraz jeden rabin. Cierkiew prawosławna patriarchatu moskiewskiego była reprezentowana zaledwie przez dwóch księży, jeden z których – Wiktor Czwerkun zaapelował, do wszystkich chrześcijan by zjednoczyli się, nie zważając na obrządek czy konfesję. Ojciec Wiktor często wyjeżdża do strefy ATO i sprawuje opiekę duszpasterską, jako kapelan w jednym z batalionów ochotniczych, wykazując się postawą odmienną od większości innych „batiuszek”.

Po odsłonięciu przez p.o. burmistrza Winnicy Serhija Morgunowa i przewodniczącego administracji obwodowej Dmytra Olijnyka pomnika, przedstawiającego spadającą z nieba jaskółkę, jako symbol zamordowanych na Majdanie patriotów Ukrainy, duchowieństwo odprawiło krótkie nabożeństwo w intencji ojczyzny i ofiar konfliktu na wschodzie.

Kolejna część uroczystości odbyła się w Filharmonii Winnickiej, gdzie członków ATO i woluntariuszy nagrodzono dyplomami za patriotyczną postawę wobec trudnej sytuacji w ukraińskim wojsku po upadku reżimu Janukowicza. Na koniec wszyscy obecni na sali wysłuchali koncertu z udziałem zespołów artystycznych z całego obwodu winnickiego.

Słowo Polskie, 22.01.15 r.


{morfeo 737}