Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » 22 stycznia „Dom Polski im. Tomasza Leoniuka” w Winnicy świętował 22. rocznicę powstania

22 stycznia „Dom Polski im. Tomasza Leoniuka” w Winnicy świętował 22. rocznicę powstania

Z kolędami, patriotycznymi wierszami i uśmiechniętą młodzieżą polskiego pochodzenia przywitał „Dom Polski im. Tomasza Leoniuka” kolejną 22. rocznicę utworzenia tej organizacji społecznej.

Do wspólnej imprezy razem z gośćmi dołączyli się członkowie zespołów artystycznych „Srebrne Głosy” (WKOZP) i „Retro”. Pierwszy bez żadnego wspracia instrumentalnego i w pieknym stylu wykonał kilka kolęd w języku polskim. Drugi zespół, składający się z seniorek w starszym wieku, przygotował dla gospodarzy i gości wspaniałą wiązankę polskich utworów patriotycznych, w tym także, zapamiętaną dzięki „Lwowskiej Fali” w Winnicy  piosenkę „Tylko we Lwowie”.

Wieloletnia działaczka na rzecz kultury polskiej Raisa Protasiewicz-Kozłowska napisała z okazji święta wspaniały wiersz „Razem zwyciężymy” o wspólnej walce polskiego i ukraińskiego narodów z rosyjskim okupantem, który młodzież zaśpiewała na muzykę ukraińskiego Hymnu Narodowego.

Okazało się, że organizacja „Dom Polski” dysponuje dużą ilością wspaniałych polskich strojów, jak ludowych, tak i z okresu walk polskich żołnierzy w armii Napoleona. Ubrani w biało-czerwono-granatowe mundury chłopcy wykazały się dobrą polszczyzną, recytują wiersze polskich poetów i śpiewając piosenki.

Dmytrij Skakun, prezes organizacji, obiecał, że w roku bieżącym aktywizuje działalność w miejscowym środowisku polskim, pokładając szczególny nacisk na naukę języka polskiego.

Dzieci z winnickiego „Domu Polskiego” w listopadzie wzięli udział w Ogólnoukraińskim Dyktandzie z Języka Polskiego, za co podczas uroczystości obchodów 22-lecia organizacji zostali uhonorowani dyplomami.

O 22.00 na świętowanie dojechał honorowy gość – biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski, który chojnie obdarował obecnych na sali śpiewniczkami i zaśpiewał tradycyjnie dla podobnych wizyt kilka kolęd w języku polskim oraz ukraińskim. Pani Raisa przeczytała na powitanie biskupa specjalny wiersz.

Świętowanie 22. rocznicy utworzenia w Winnicy przez m.in. śp. Teresę Jędrusińską „Domu Polskiego im. Tomasza Leoniuka” rozpoczęło się o 19.00 i trwało prawie do północy.

Słowo Polskie, 23.01.15 r.

 

{morfeo 738}

{youtube}aWN9-iLHnew{/youtube}