Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » 21 rok temu w Winnicy po raz pierwszy zabrzmiał jesienny festiwal kultury polskiej „Łączmy się, Radujmy się, Śpiewajmy razem!”

21 rok temu w Winnicy po raz pierwszy zabrzmiał jesienny festiwal kultury polskiej „Łączmy się, Radujmy się, Śpiewajmy razem!”

XXI edycja tradycyjnej dla Wschodniego Podola październikowej imprezy, zrzeszającej Polaków z centralnej Ukrainy i nie tylko, odbyła się tradycyjnie w winnickiej filharmonii.

Ze względu na ograniczenia, związane z epidemią koronawirusa, ilość widzów Festiwalu „Łączmy się, Radujmy się, Śpiewajmy razem!”ograniczono do minimum. Obowiązkowym atrybutem tej i innych imprez o charakterze kulturalnym w 2020 roku stały się maseczki i dezynfekcja rąk przy wejściu na salę widowni.

Tegoroczny festiwal, jak i wszystkie poprzednie edycje został zorganizowany przez Związek Polaków Winniczyzny, organizacji, która w bieżącym roku obchodzi 25. rocznicę swojej działalności. Pani prezes ZPW Alicja Ratyńska przyjmowała witania od licznych gości i partnerów, zebranych na festiwalu – zastępczyni Szefa Państwowej Administracji Obwodowej Natalii Zabołotnej, przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, wiceprezesów Związku Polaków na Ukrainie Heleny Chomenko i Federacji Organizacji Polskich Marii Siwko, szefów i członków polskich organizacji z Podola i Wołynia i innych sympatyków polskiej kultury i tradycji.

Przed widzami swoje talenty artystyczne zaprezentowali zespoły artystyczne i soliści z Winnicy, Baru i Hniewania. Kierowniczka zespołu „Srebrne Głosy” Irena Godna została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministerstwa Kultury RP.

XXI festiwal Kultury Polskiej w Winnicy zainaugurował występ zespołu „Srebrne Głosy”, działającego przy ZPU. Następnie przed mikrofonami i na parkiecie pojawiali się po kolei solistka Ewelina Mazur, zespół „Młode Liście” z Baru. Pary taneczne zatańczyły poloneza, kujawiaka i krakowiaka oraz szereg tanecznych utworów młodzieżowych.

Imprezę w budynku filharmonii poprzedziło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed tablicą Józefa Piłsudskiego przy ulicy Sobornej oraz w miejskim parku przy dawnej kaplicy na terenie cmentarza polskiego.

Redakcja, 10 października 2020 r.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code