Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Obwodowe Stowarzyszenie Polaków w Mikołajowie organizował w Domu Nauczyciela koncert kolęd

Obwodowe Stowarzyszenie Polaków w Mikołajowie organizował w Domu Nauczyciela koncert kolęd

Przybyłych na imprezę przywitała prezes organizacji Elżbieta Sielańska. Głos zabrali również zaproszeni goście: Jowita Kajmarazowa (szefowa Mikołajowskiej Obwodowej Rady Towarzystw Narodowych) oraz Wiktor Czebotariow (przedstawiciel zarządu Obwodowej Administracji Państwowej ds. kultury, mniejszości narodowych i religii).

Na scenie stała choinka i tematyczny bożonarodzeniowy baner. Na ekranie pokazywano zwrotki wszystkich śpiewanych kolęd, pastorałek i piosenek oraz ilustracje przedstawiające najważniejsze wątki opowieści o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Kilka wykorzystanych zdjęć to fotografie z 2014 roku, z koncertu, który zorganizowano w ramach przygotowywania się rodzin do kolacji wigilijnej i pasterki.

Koncert rozpoczął się od występu duetu Lilii Szamańskiej i Włada Szewczenki, którzy zaśpiewali piosenkę „Wigilijna tęsknota”. Kolejny utwór pt. „Aniołowie” zabrzmiał w wykonaniu solistki Krystyny Ryżykowej i zespołu, składającego się z młodzieży.

Koncert prowadzili Olga Kulczycka i Aleksander Magdenko  . Podczas imprezy młodzież z najstarszej grupy przybliżyła zebranym w sali tradycje i symbole polskich świąt, zwłaszcza te, związane z Wigilią: choinkę, gwiazdkę, dania wigilijne, opłatek, kolędę, a także adwent.  Młodsi uczniowie recytowali wiersze, m.in. fragment utworu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Trąbki świątecznej poczty” i Tadeusza Kubiaka „Wieczór wigilijny”.

Najważniejszy tego wieczoru był śpiew. Informacje o kolędach przedstawiały podczas całego koncertu dwie uczennice: Krystyna Ryżykowa i Jana Firsowa. Publiczność mogła usłyszeć polskie kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Bóg się rodzi”, „Jezus malusieńki”, „Gdy śliczna Panna” i „Lulajże Jezuniu”. Kolędę sądecką „Nie było miejsca dla Ciebie” oraz niepolską, ale po polsku, znaną na całym świecie „Cichą noc” zaśpiewały solistki: Lilia Szamańska i dziesięcioletnia Zosia Pałupanowa.  Koledzy i koleżanki Zosi z grupy średniej wykonali dwie pastorałki „Świeć, gwiazdeczko”i „Gore gwiazda” oraz z  Zosią jako solistką – piosenkę „Kochany Panie Mikołaju”. Najmłodsze dzieci wyrecytowały wiersz i zaśpiewały piosenkę o choince.

Dwoje solistów przygotowało na koncert utwory, które jeszcze nie były prezentowane w Mikołajowie. Krystyna Ryżykowa wspaniale wykonała „Tobie, mały Panie”, a Artem Badałow – „Pastorałkę braterską”. Finałową „Pastorałkę od serca do ucha” zaśpiewali wszyscy wykonawcy. Koncert zakończył się składaniem życzeń.

Jak zwykle po koncercie wykonano pamiątkowe zdjęcia, na wszystkich wykonawców czekał słodki poczęstunek – cukierki z Polski.

Koncerty Obwodowego Stowarzyszenia Polaków od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Publiczność nie zawiodła także tym razem.  Cała sala żywo reagowała na to, co działo się na scenie:  oklaskiwała artystów, śpiewała kolędy i pastorałki, fotografowała występujących, którzy wprowadzili widzów w ciepły, świąteczny klimat polskich Świąt Bożego Narodzenia.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Odessie, 28.01.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code