Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 1,7 tys. młodych Polaków z zagranicy wzięło udział w akcji „Lato z Polską”

1,7 tys. młodych Polaków z zagranicy wzięło udział w akcji „Lato z Polską”

Fot. Michał Józefaciuk. Senat.gov.pl

24 października 2017 r. podczas uroczystego podsumowania w Senacie tegorocznej akcji „Lato z Polską” marszałek Stanisław Karczewski wręczył certyfikaty samorządom, które przyjęły polskie dzieci z 36 krajów.

Marszałek Senatu zachęcał przedstawicieli samorządów, aby wzięli udział w akcji również w przyszłym roku i namawiali do tego innych. „W projekcie budżetu dla Senatu na przyszły rok zostało zaplanowane zwiększenie funduszy na wsparcie działań związanych z opieką nad Polonią i Polakami za granicą. Zaproponowano zwiększenie kwoty z 75 mln zł, którą Senat dysponował w tym roku, do 100 mln zł. To znaczny wzrost środków na wspieranie działań takich jak ta akcja” – poinformował marszałek. Marszałek Karczewski wyznał, że ogromne wrażenie wywarł na nim entuzjazm dzieci i młodzieży, które spędziły wakacje w Polsce. „Wiem, że z radością tutaj przyjechali, ponieważ odwiedziłem wiele miejsc, w których odbywały się obozy i kolonie. Prawie wszyscy uczestnicy, z którymi rozmawiałem, mówili po polsku” – powiedział marszałek Karczewski.

Podkreślił, że wakacje spędzone w Polsce były dla nich okazją do doskonalenia języka polskiego, a możliwość rozmawiania z rówieśnikami z całego światy była do tego dodatkową zachętą. Stanisław Karczewski zaznaczył, że te obozy i kolonie były nie tylko formą wypoczynku, lecz także sposobem  budowania polskiej tożsamości. „Młodzież poznała Polskę i nawiązała więzi z krajem dzięki odwiedzeniu miejsc związanych z historią i poznaniu tradycji” – dodał.
W tegorocznej, dziewiątej edycji akcji „Lato z Polską” wzięło udział ok. 1700 dzieci i młodzieży z 36 krajów. Uczestniczyli oni w 43 różnorodnych tematycznie turnusach kolonijnych, takich jak obozy artystyczne czy sportowe.

Zorganizowano również obóz rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych polskich dzieci z Białorusi. Podczas spotkania zostały wyemitowane dwa filmy zrealizowane podczas tegorocznych polonijnych wakacji. Były to materiały podsumowujące warsztaty żeglarskie we Władysławowie oraz obóz krajoznawczy w Karpaczu. Większość uczestników odwiedziła Polskę po raz pierwszy. W akcję organizowaną przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zaangażowały się 33 samorządy różnego szczebla z całej Polski. Projekt został dofinansowany przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą.

Akcję „Lato z Polską” zapoczątkował śp. Maciej Płażyński, były prezes Stowarzyszenia, w 2009 r. – pod auspicjami Senatu. Podczas tej akcji organizowane są pobyty edukacyjno-integracyjne dla dzieci polskiego pochodzenia z całego świata we współpracy z samorządami lokalnymi w Polsce, które są jednocześnie gospodarzami tych pobytów. W poprzednich edycjach projektu nasz kraj odwiedziło kilkanaście tysięcy młodych rodaków, a w organizację „Lata z Polską” włączało się co roku kilkadziesiąt samorządów lokalnych różnego szczebla. Poszczególne turnusy trwające od kilku do kilkunastu dni są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat oraz młodzieży studenckiej.

Słowo Polskie na podstawie informacji senat.gov.pl, 27.10.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code