Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Obchody rocznicy założenia oddziału

Obchody rocznicy założenia oddziału

6 grudnia, oprócz Świętego Mikołaja, mamy jeszcze jedno święto w naszym polonijnym środowisku – w Tulczynie obchodzimy 15-lecie Oddziału Dobroczynnego Stowarzyszenia Polaków Obwodu Winnickiego „Dom Polski”. Zaproszeni są wszyscy chętni.
Porządek imprezy  jest następujący:

15.00 – w kościele katolickim Msza Święta poświęcona wydarzeniu,

16.00 – w pomieszczeniu Domu Polskiego przy ul. Bajkowej  – uroczysty koncert z udziałem artystów zespołów polonijnych.

Wśród gości honorowych – konsul Konsulatu Generalnego w Winnicy i prezesi sąsiedzkich organizacji polonijnych.

Tulczyn (ukr. Тульчин) – miasto na wschodnim Podolu na Ukrainie, siedziba władz rejonu tulczyńskiego w obwodzie winnickim, nad Sielnicą, dawna polska rezydencja magnacka. Liczba mieszkańców w 2003 roku wynosiła ok. 16 tys. Zakłady odzieżowe, technikum weterynarii, muzeum krajoznawcze.

W miejscu Tulczyna położony był pierwotnie ruski gród Nesterwar, zbudowany dla obrony przed najazdami tatarskimi. W 1609 roku Zygmunt III Waza nadał dobra tulczyńskie Walentemu Aleksandrowi Kalinowskiemu. Później w posiadaniu Czetwertyńskich i Potockich.

W latach 80. XVIII wieku Szczęsny Potocki zbudował w Tulczynie, wg projektu Lacroix, największy pałac magnacki Rzeczypospolitej – „kresowy Wersal”. Stosunkowo dobrze zachowany pałac jest przykładem polskiej architektury klasycystycznej i charakterystycznego dla niej typu palladiańskiego. Podczas wizyty w Tulczynie w 1787 roku pałac podziwiał król Stanisław August Poniatowski.

W 1792 roku stanowił główny ośrodek konfederacji targowickiej, po II rozbiorze, w 1793 roku, włączony do Imperium Rosyjskiego. W latach 20. XIX wieku Tulcznyn był jednym z miejsc spotkań dekabrystów. Pod koniec XIX wieku pałac tulczyński przeszedł na własność państwa. Od 1892 roku mieściło się w nim kasyno oficerskie. Przed zamienionym w czasach carskich na prawosławną cerkiew kościołem dominikanów ustawiono pomnik konny Aleksandra Suworowa.

W 1809 w Tulczynie urodził się Józef Wysocki – generał Wojska Polskiego, uczestnik polskich powstań narodowych. (Wikipedia).

 

—–

 

1 грудня Відділення Товариства Поляків “Польський дім” в місті Тульчині святкує своє 15-річчя.

Серед запланованих міроприємств є:

15.00 – урочиста Служба Божа в Католицькому Костелі,

16.00 — концерт за участю полонійних колективів.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code