Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » 14 sierpnia w 100 miejscach w Polsce i na Ukrainie w ramach akcji „Płomień braterstwa” zostanie upamiętniona 100. Rocznica sojuszu Piłsudski-Petlura

14 sierpnia w 100 miejscach w Polsce i na Ukrainie w ramach akcji „Płomień braterstwa” zostanie upamiętniona 100. Rocznica sojuszu Piłsudski-Petlura

W sierpniu 2020 r. będziemy obchodzili 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W przeddzień tej rocznicy uczcimy pamięć zapomnianych bohaterów tamtego czasu.

14 sierpnia o 18:00 Polacy i Ukraińcy w ramach akcji „Płomień Braterstwa – Полум’я Братерства” spotkają się jednocześnie w prawie 100 miejscach w Polsce i w Ukrainie, by oddać cześć żołnierzom, którzy w 1920 r. walczyli przeciwko bolszewikom „za naszą i waszą wolność”.

Celem akcji „Płomień Braterstwa” jest upamiętnienie tamtego sojuszu oraz uświadomienie Polakom i Ukraińcom, że były w naszej historii epizody, które mogą nas łączyć i inspirować do współpracy oraz do wzajemnego szacunku.

Organizatorami akcji są członkowie Związku Harcerstwa Polskiego i organizacji ukraińskich skautów „Płast Polska”, którzy od kilku miesięcy odnajdują i porządkują zlokalizowane w Polsce groby żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Do udziału w wydarzeniu zapraszają członków swoich lokalnych społeczności, szkoły, władze samorządowe, wspólnoty religijne, przedstawicieli mediów i wszystkich, którzy zechcą oddać hołd naszym zapomnianym bohaterom.

Sergij Porowczuk za: Programowy Ruch Odkrywców, 18 marca 2020 r.

lp 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code