Jesteś tutaj: Home » Inne » Od Resovii dla Ukrainy – 100 pudeł żywności !

Od Resovii dla Ukrainy – 100 pudeł żywności !

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Mistrzostwa Sportowego Resovia razem z przyjaciółmi, także tymi zza oceanu, nie ustają w niesieniu pomocy mieszkańcom ogarniętej wojną Ukrainy.

Rzeszowscy sportowcy regularnie wysyłają paczki z najpotrzebniejszymi rzeczami, organizują zbiórki i koncerty charytatywne.

Dobro zapoczątkowane przez Szkolne Koło Wolontariatu SMS Resovia pączkuje do tego stopnia, że podczas ostatniej akcji udało się zebrać i dostarczyć produkty zapakowane w ponad 100 pudeł! Znalazły się tam: żywność, leki, opatrunki, środki czystości, odzież, bielizna termoaktywna, latarki, powerbanki, baterie, świece, a nawet – uwaga! – ponad 30 sztuk radiotelefonów do łączności.

– Zebrane rzeczy dostarczyliśmy na przejście graniczne w Zosinie. Stamtąd nasi przyjaciele z Kostopola odebrali je i zawieźli do swojej miejscowości, a stamtąd do dalszych terenów objętych bezpośrednio wojną – relacjonuje Marta Stankiewicz, nauczycielka SMS Resovia i współzałożycielka Szkolnego Koła Wolontariatu.

Wdzięczność obdarowanych jest ogromna. Mira, harcerka z okolic Równego, nie ukrywa wzruszenia. – Dziękujemy, że możemy na Was liczyć. W ostatnich dniach zaczęły się bombardowania okolicznych miejscowości. Pierwsze bomby spadły 10 km od nas. Jesteśmy przerażeni, wieczorami i w nocy zazwyczaj siedzimy w schronach. Za dnia pakujemy i wywozimy rzeczy do miejscowości, gdzie praktycznie wszystkiego brakuje. Czas upływa również na planowaniu obrony przed agresorem. Trafia do nas dużo małych dzieci bez rodziców. Dorośli zostali, by walczyć o swoje miasto. Dzieci często są po prostu podpisane – mają swoje dane napisane flamastrem na plecakach. Czasami trudno jest wyobrazić sobie, że to wszystko dzieje się naprawdę. Tym bardziej dziękujemy Wam za pomoc.

Mira gościła w Szkole Mistrzostwa Sportowego Resovia w poniedziałek 25 kwietnia. Przyjechała razem z księdzem Andrzejem, proboszczem polskiej parafii w Kostopolu, odebrać kolejną porcję darów. Auto zostało zapakowane po sam dach, co ksiądz Andrzej skwitował z uśmiechem. – Mieliśmy podjechać w jeszcze jedno miejsce, ale teraz to już nie ma sensu. Nawet szpilki się nie wetknie.

Warto napisać o jeszcze jednej akcji: otóż w polskiej parafii w Kostopolu zostały zebrane książki dla dzieci i młodzieży po ukraińsku, które zostały przekazane do okolicznych bibliotek. Książki cieszą się dużym zainteresowaniem, wiele z nich trafiło też do biblioteki SMS Resovia.

– W ramach podziękowania otrzymaliśmy ręcznie wykutą w metalu lilijkę, której symbolika nawiązuje do podążania ku ideałom, dobru i braterstwu, a jej trzy ramiona do służby Bogu, Bliźnim i Ojczyźnie. Myślę, że jest to bardzo wymowny symbol – podkreśla Marta Stankiewicz.

Dzielna nauczycielka chyli czoła przed uczniami naszej szkoły, którzy bardzo mocno zaangażowali się w pomoc, także na lotnisku Jasionka. – Przenoszenie, segregowanie i układanie na paletach ciężkich pudeł to praca bardzo wymagająca. Nikt się jednak nie skarży. Wprost przeciwnie, młodzież dopytuje o kolejne akcje, nie przeszkadza jej, że często kończyliśmy dyżur o godzinie 19. Przy okazji – szczególne podziękowania dla księdza Piotra, który był z nami za każdym razem i oczywiście Moniki Skotni ze Szkolnego Koła Wolontariatu za zaangażowanie w każdą akcję!

Wywołana do tablicy pedagog SMS Resovia Monika Skotni pragnie z kolei gorąco podziękować koleżance ze szkolnej ławki Aleksandrze Parks, od lat mieszkającej w Nowym Jorku, która zjednoczyła przyjaciół w USA, Polsce i na Ukrainie. – Z pieniędzy zebranych przez Olę kupiliśmy między innymi odzież termiczną i taktyczną, latarki, baterie, powerbanki, jedzenie i chemię gospodarczą. Pomaga także jej tato, Ukrainiec mieszkający na stałe w Polsce. W imieniu Oli dostarczył do naszej szkoły paczki, które przyszły do nas ze Stanów z produktami pierwszej potrzeby, żywnością, pluszakami itp. Dziewczyna zorganizowała w USA m.in.koncert charytatywny, działa z ogromnym poświęceniem dzień i noc – opowiada wzruszona pani Monika.

Pamiętajcie, pomoc dla Ukrainy w SMS Resovia nie ustaje. Kontynuujemy zbiórkę w szkole. Na chwilę obecną potrzebne są przede wszystkim:

leki, opatrunki, plastry
latarki i powerbanki
artykuły dla dzieci (pampersy, chusteczki, mleko, musy, słoiczki)
ubranka dla dzieci i skarpety we wszystkich rozmiach
środki czystości (proszki do prania, żele pod prysznic, mydła, pasty do zębów w poręcznych opakowaniach)
żywność łatwa do przygotowania (gotowe dania w kubkach, batony itp.)

Sergij Porowczuk, mw, za: SMS Resovia, 7 maja 2022 r.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code