Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 100 mln zł przeznaczy państwo polskiej na opiekę nad Polonią i Polakami na całym świecie

100 mln zł przeznaczy państwo polskiej na opiekę nad Polonią i Polakami na całym świecie

Polacy, mieszkający w Kamieńcu Podolskim

W 2019 roku Senat RP przeznaczy 100,5 mln zł na opiekę nad Polonią i Polakami poza granicami kraju.

Z tej kwoty na edukację trafi 33,25 mln zł, na kulturę i promocję Polski oraz ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego – 16,7 mln zł, a na wzmocnienie pozycji środowisk polskich i polonijnych – 16, 65 mln zł.

Według informacji, w 2019 roku budżet Senatu na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą został utrzymany za poziomie ubiegłego roku i wynosi 100,5 mln zł. „Najwięcej pieniędzy, zgodnie z oczekiwaniami środowisk polonijnych i polskich poza granicami, przeznaczono na edukację – 33,25 mln zł. Na kulturę i promocję Polski oraz ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego przeznaczono 16,7 mln zł, na wzmacnianie pozycji środowisk polskich i polonijnych w krajach zamieszkania – 16,65 mln zł, na media polonijne – 12 mln zł, na infrastrukturę polonijną – 16,7 mln zł i na pomoc charytatywną i socjalną 4,9 mln zł” – podkreślono.

Jak zaznaczono, Senat tej kadencji usprawnił procedury naboru i rozpatrywania ofert tak, że złożone oferty na realizację zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią w 2019 roku zostały rozpatrzone do 12 kwietnia b.r.

Z podanych informacji wynika też, że najwięcej wniosków wpłynęło na realizację zadań w zakresie kultury i promocji Polski oraz ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego – 217 ofert, w zakresie edukacji – 187 ofert, na wzmacnianie środowisk polonijnych i polskich poza granicami – 103 ofert, na infrastrukturę polonijną – 54 ofert, na pomoc charytatywną – 27 ofert, na pomoc mediom polonijnym – 28 ofert.

Na stronie Senatu zaznaczono również, że o najwyższe kwoty wystąpiły: Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Wolność i Demokracja. I te trzy organizacje otrzymały największe dofinansowanie z budżetu Kancelarii Senatu.

Oprócz tych największych beneficjentów dotacje na złożone oferty otrzymało 126 organizacji. W tym Caritas Polska, Stowarzyszenia Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza, Fundacja Oświata Polska za Granicą, Fundacja na Rzecz Dziedzictwa Narodowego im. Józefa Piłsudskiego, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego i inne.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, dzieje.pl, 26 kwietnia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code