Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 100 lat temu urodziła się Zuzanna Ginczanka

100 lat temu urodziła się Zuzanna Ginczanka

W Rówieńskiej Uniwersalnej Bibliotece Naukowej odbył się wieczór poetycki pod tytułem „Tragiczna muza Zuzanny Ginczanki”, poświęcony 100-leciu urodzin utalentowanej polskiej poetki, urodzonej w 1917 r. w Kijowie Sary Poliny Gincburg, znanej w Polsce pod pseudonimem Zuzanna Ginczanka.

W przedsięwzięciu wziął udział pełniący obowiązki Konsula Generalnego RP w Łucku Krzysztof Sawicki. Dyplomata opowiedział o twórczości Zuzanny Ginczanki, która za życia doczekała się publikacji tylko jednego zbioru poezji a po jej męczeńskiej śmierci z rąk niemieckich okupantów w 1944 r. ukazało się 6 kolejnych tomików.

W ramach wieczoru poetyckiego w Równem zaprezentowano także wystawę plakatów „Oberwany wiersz”, poświęcony życiu i twórczości polskiej poetki żydowskiego pochodzenia. Konsul Sawicki podał ideę by w przyszłości odsłonić tablicę, poświęconą Zuzannie Ginczance.

O okresie życia w mieście nad rzeką Uście, twórczości poetki i jej tragicznym losie opowiedziała dr. Iryna Zacharczuk z Rówieńskiego Uniwersytetu Humanistycznego. Wycieczkę śladami poetki w Równem przeprowadził krajoznawca Andrij Kylymczuk.

Pod akompaniament chóru „Woskresinnia” zabrzmiała poezja Zuzanny Ginczanki w języku ukraińskim, recytowana przez prezes Rówieńskiego Stowarzyszenia Narodowego Związku Dziennikarzy Irynę Bakowiecką. Rówieńska młodzież czytała wiersze Ginczanki w języku polskim.

W wieczorze pamięci Zuzanny Ginczanki wzięli udział także wicekonsul Teresa Chruszcz, przedstawiciele świata inteligencji oraz miejscowi Polacy.

Sergij Porowczuk, 19.03.17 r.