Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 100 lat temu rząd Petlury oraz Kubań podpisali w Warszawie porozumienie o współpracy

100 lat temu rząd Petlury oraz Kubań podpisali w Warszawie porozumienie o współpracy

Fot. http://nextews.com

7 sierpnia 1920 roku Ukraińska i Kubańska Republiki Ludowa podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy i uznaniu się nawzajem za niepodległe i suwerenne państwa.

W imieniu Ukraińskiej Republiki Ludowej swój podpis postawił wicepremier Andrij Liwicki, po stronie kubańskiej – przedstawiciel resortu finansów Iwan Iwasiuk oraz wiceminister spraw zagranicznych Hnat Biłyj.

Strony zobowiązały się do wzajemnego wspierania się w sprawach wojskowych, politycznych, gospodarczych i finansowych oraz w walce o niepodległość, rezygnowania z zawierania sprzecznych porozumień z innymi państwami, a w przyszłości miały podpisywać porozumienia wojskowe, morskie, gospodarcze i finansowe.

Umowa miała znaczenie symboliczne bowiem bolszewicy zlikwidowali Republikę Kubańską 17 marca 1920 r. Jej rząd istniał na wygnaniu, a w regionie działała Armia Powstańcza Kubania, której siły były niewystarczające do poważnego oporu. Na Ukrainie w momencie podpisywania umowy bolszewicy wypierali na zachód wojska polskie i Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Sergij Porowczuk, 11 sierpnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code