Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » 10 września w dniu swoich urodzin Krasiłów witał gości z Polski

10 września w dniu swoich urodzin Krasiłów witał gości z Polski

Goście z Zelowa oraz młodzi Polacy z Krasiłowa w kościele Serca JezusowegoDelegacja z polskiego Zelowa (woj. łódzkie) zawitały na Dzień Miasta do Krasiłowa na pograniczu Podola i Wołynia.

Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska, sekretarz Rady Miasta Agnieszka First, Włodzimierz Paczuszka oraz była mieszkanka obwodu chmielnickiego Olena Krawczuk-Chojnacka – kierownik wydziału promocji oraz informacji, która była głównym inicjatorem przyjazdu, przybyli do Krasiłowa aby nawiązać aktywną współpracę pomiędzy obydwoma miastami.

– Bardzo cieszymy się, że nasz Krasiłów będzie miał miasto partnerskie w Polsce – relacjonował przyjazd Polaków prezes krasiłowskiej polskiej organizacji Rusłan Garnyk.

Przedstawiciele zelowskich władz samorządowych spotkali się z miejscowymi Polakami w kościele pw. Serca Jezusowego, porozmawiali o wymianie młodzieżowej, nauce języka polskiego oraz historii Krasiłowa.

Udział w Dniu Miasta Krasiłowa wzięli także przedstawiciele krasiłowskich władz – Niła Ostrowska, Anatolij Żowtan, Iryna Morozowycz, Inna Hryciuk, Iryna Byczenko oraz dyrektor Gimnazjum Nr 5 Jurii Gabelczuk. W trakcie roboczego spotkania dzielono się intencjami i planami na przyszłość, debatowano o możliwościach współpracy na najbliższe lata.

Proboszcz kościoła Serca Jezusowego oprowadził gości po świątyni. Dla Polaków zaśpiewały zespoły „Barwy” i „Neposydy” (kierownik Taisia Danyluk, członek polskiej organizacji w Krasiłowie). Podczas świątecznego koncertu zabrzmiały znane polskie pieśni. Organizatorem spotkania gości z Polski z rodakami w Krasiłowie była Natalia Garnyk, sekretarz polskiej organizacji oraz nauczycielka języka polskiego.

Słowo Polskie na podstawie infomacji Rusłana Garnyka, 14.09.16 r.