Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » 12 niezapomnianych dni na Pomorzu

12 niezapomnianych dni na Pomorzu

W dniach 25 lipca – 7 sierpnia młodzież szkolna polskiego pochodzenia z Zachodniego Podola wzięła udział w warsztatach z języka polskiego i historii Polski, organizowanych przez Towarzystwo Edukacyjne „Wiedza Powszechna”  ze środków przyznanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Przez wszystkie 12 dni pobytu w kraju przodków dzieci z Kresów I RP czuły się jak u siebie w domu, a program był starannie przemyślany i dobrze zorganizowany.

Połowa pobytu miała miejsce nad morzem w Pensjonacie „Studium” na Wyspie Sobieszewskiej, a druga połowa  nad jeziorem – na Kaszubach w ośrodku  Fundacji „Słoneczne Wzgórze”.

Oprócz wycieczek  – m.in. do Gdańska, Sopotu i Malborka –  młodzież spędzała czas na interaktywnych zajęciach, prowadzonych przez doświadczonych pedagogów. Trudne i konfliktowe sytuacje pomagał rozwiązywać Pan Mariusz Florczyk – gospodarz ośrodka szkoleniowo-rekreacyjnego „Sunnyhill” w Stężycy.

Po zajęciach z zachwytem i radością młodzież biegła na brzeg Bałtyku, żeby poczuć orzeźwiające ochłodzenie jego morskich fal  lub nad jezioro.

– Najbardziej spodobała mi się wycieczka do zabytkowego osiedla Gotów, gdzie na nas czekały rycerskie pojedynki, śmieszna bitwa z użyciem jaj, zbieranie bursztynu i inne zabawy – opowiada Ania Wołkowska. Warto zaznaczyć, że Ania wspaniale strzela z łuku.  Już za pierwszym razem  trafiła w sam środek tarczy, wywołując zdziwienie nawet u instruktorów.

Pięknym akcentem wizyty w Stężycy okazały się dwie flagi – polska i ukraińska, wiszące obok siebie na placu centralnym tej miejscowości. Wycieczka z „małej” do historycznej ojczyzny obfitowała także w wiele innych podobnych wydarzeń.

– Nie mowie zegnaj lecz do widzenia – te słowa znanej piosenki Macieja Kossowskiego przychodzą na myśl podczas powrotu z gościnnego i ciepłego Pomorza. Razem z prezentami i słodyczami młodzi Polacy z Podola zabierają do domu w swoim sercu także cząsteczkę tego pięknego regionu, żeby już jutro z zachwytem opowiedzieć o swoim pobycie w Polsce rodzinie i przyjaciołom!

Natalia Draczuk, SP „Kresowiacy”, 19.08.15 r.


{morfeo 940}

{youtube}{/youtube}