Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » 10-11 listopada Polacy Żytomierza obchodzili Dzień Niepodległości Polski

10-11 listopada Polacy Żytomierza obchodzili Dzień Niepodległości Polski

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski zaczęły się w obwodowej filharmonii, gdzie zebrali się prezesi polskich organizacji społecznych, dyplomatyczny korpus Ambasady RP w Kijowie, Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, przedstawiciele polskiego MSZ, Stowarzyszenia «Wspólnota polska», oddział w Siedlcach, miejscowych władz a także rzymskokatolickie duchowieństwo.

Polski ambasador Henryk Litwin podkreślił nierozerwalność historii Ukrainy i Polski, przedstawiwszy cały przebieg dziejów powstania powstawania niepodległej Rzeczypospolitej.

Ze świętem Polaków Żytomierza przywitali zastępca przewodniczącego Żytomierskiej Rady Obwodowej Władimir Areszonkow, kierownik wydziału kultury i turystyki Żytomierskiej obwodowej administracji Jerzy Gradowski.

W filharmonii żytomierskiej po raz pierwszy wystąpiła Reprezentacyjna Orkiestra Powietrznych sił Polski pod kierownictwem Pawła Joksa. Koncert zaczął się z wykonania hymnów Ukrainy i Polski, dalej orkiestra zagrała szereg historycznych i patriotycznych utworów, wojskowych marszów, muzykę ze znanych polskich seriali «Czarne chmury», «Wołodyjowski» oraz klasykę popularnej światowej muzyki – «Czardasz», «Oczy czarne» i muzykę latynoską. Specjalną ozdobą koncertu stała się «Pieśń o Marszałku» w wykonaniu solistki Poznańskiej opery – Karoliny Garlińskiej-Ferens, burzliwymi oklaskami, witanej przez rodaków.

W ramach wizyty do Polskiego Centrum (niedawno otwartego na śródmieściu) odbyło się spotkanie Henryka Litwina z aktywistami Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków Ukrainy.
Goście zapoznali się z osiągnięciami organizacji a także wysoko ocenili pracę Żytomierskiego obwodowego Związku Polaków Ukrainy na czele z Wiktorią Laskowska-Szczur.

Konsul generalny KG RP w Winnicy Krzysztof Świderek w asyście ambasadora złożył kwiaty do pomnika Jana Pawła II, znajdującego się przy Katedrze Świętej Sofii.
W tej że katedrze odbyła się uroczysta Msza święta, poświęconej Narodowemu Świętu Niepodległości Polski, którą przeprowadził biskup pomocniczy diecezji Kijowsko-Żytomierskiej Witalij Skomorowski. Po zakończeniu Mszy w kościele zaśpiewali znani i lubiani na Żytomierszczyźnie zespoły artystyczne – wzorowy wokalny dziecięcy zespół «Dzwonieczky» oraz wokalny zespól ludowy «Poleskie sokoły».

Aleksandr Piwowarski
www.zozpu.zhitomir.net

Zdjęcia z żytomierskich imprez niepodlegościowych

{morfeo 225}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code