Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Христос Воскрес! Grekokatolicy i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Wielkanoc

Христос Воскрес! Grekokatolicy i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Wielkanoc

Fot. risu.org.ua

Prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w roku 2020 przypadają u nich tydzień później niż u katolików.

Nad ranem w niedzielę w cerkwiach zakończyły się kilkugodzinne jutrznie paschalne i liturgie, rozpoczynające się o północy. Ze względu na obowiązującą kwarantannę wierni mogli je obserwować dzięki translacjom w TV oraz Internecie.

W tradycji wschodniej częściej niż słowa „Wielkanoc” używa się określenia „Pascha”. Prawosławni również przygotowują święconkę w której znajdziemy m.in. pisanki i wielkanocne babki. Nie ma natomiast tak jak w tradycji chrześcijańskiej, wielkanocnych zajączków czy baranków.

Transmisję Wielkanocnej Liturgii z kijowskiego soboru Zmartwychwstania Pańskiego UCG można było obejrzeć w telewizji „UA: Perszyj”. Liturgii przewodniczył bp. Swiatosław Szewczuk.

Słowo Polskie, 19 kwietnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code