Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierskie spotkanie dot. pracy w archiwum

Żytomierskie spotkanie dot. pracy w archiwum

W dniu 14 lutego b.r. w Gnatyuk Art Center w Żytomierzu odbyło się spotkanie z miejscowym krajoznawcą, historykiem Aleksandrem Liaszewym.

Spotkanie odbyło sie pod tytułem „Praca w archiwum. Okno w przeszłość”. To już drugie takie spotkanie, gdzie wszyscy zainteresowani mogli wymienić się doświadczeniami pracy w archiwum.

Badacz zapoznał uczestników z podstawowymi zasadami działalności w placówkach archiwalnych na Ukrainie, w Polsce, Rosji i na Słowacji, a także opowiadał o własnym doświadczeniu pracy z instytucjami archiwalnymi w ww. krajach. Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zadawać pytania, dyskutować na temat dostępu do ważnych informacji historycznych oraz rozmawiali na temat perspektyw rozwoju sprawy archiwalnej na Ukrainie.

Aleksander Liaszew zajmuje się działalnością badawczą już od ponad 30 lat. Jest członkiem Narodowej Spółki Krajoznawców Ukrainy. Głównym kierunkiem jego pracy jest badanie historii jego rodzinnej wioski Roishcha, położonej w obwodzie czernihowskim. Celem spotkania była wymiana doświadczeniami w wyszukiwaniu i pracy z informacjami archiwalnymi, gdyż sam historyk napisał 11 książek opartych na danych archiwalnych.

Organizatorem spotkania wystąpiły – obwodowa organizacja społeczna Studencki Klub Polski w Żytomierzu.

Dana Mychajlyszyn, Studencki Klub Polski, 20 lutego 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code