Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierscy Polacy dołączyli się do światowych obchodów Dnia Polonii i Polaków za granicą

Żytomierscy Polacy dołączyli się do światowych obchodów Dnia Polonii i Polaków za granicą

Msza święta, koncert, rozwinięcie dużej flagi polskiej, złożenie kwiatów i zniczy w miejscach pamięci Polaków w Żytomierzu, odśpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych – tak polska społeczność miasta obchodziła 2 maja swoje święto.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Redaktor programu „Wschód” TVP Polonia Grażyna Orłowska-Sondej, prezesi organizacji polskich, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy.
Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP, rozpoczęła msza święta dziękczynna w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Wacława w Żytomierzu. Liturgię celebrował ks. kanonik Wiktor Makowski.

Goście i młodzież złożyli biało-czerwone kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem św. Jana Pawła II przy Katedrze św. Zofii, tablicy Jarosława Dąbrowskiego polskiego działacza niepodległościowego, urodzonego w Żytomierzu, Józefa Kraszewskiego polskiego pisarza, historyka, działacza społecznego i politycznego, pierwszego dyrektora artystycznego Polskiego Teatru w Żytomierzu i opiekuna gimnazjum, przed tablicą Ignacego Jana Paderewskiego na Szkole Muzycznej Nr 5, który ściśle związany z Żytomierzem.

Na Cmentarzu Polskim delegacja uszanowała rodziców Ignacego Jana Paderewskiego i uczestnika Powstania Styczniowego Jana Paderewskiego, złożono hołd insurgentom.
Członkowie Związku Polaków w 190 rocznicę ustanowienia polskich barw narodowych rozwinęli flagę polską przed pomnikiem Jana Pawła II i odśpiewali Hymn Polski. Kolory biały i czerwony oficjalnie uregulowała uchwała autorstwa posła Walentego Zwierkowskiego, przyjęta przez Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.

Świąteczny koncert zatytułowany „Łączy nas Ojczyzna – Polska” odbył się z udziałem zespołów Koroliski, Dzwoneczki, uczniów Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielnej im. Ignacego Jana Paderewskiego, Teatru Lalek ModernPOl, duetu Stokrotka oraz solistów Anitę Cyporenko i Natalia Zubarewa, który zaprezentowały pieśni patriotyczne.

Młodzież z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego działającej przy ŻOZPU przygotowała ręcznie świąteczne kartki z życzeniami. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody.
Serdeczne życzenia i gratulacje z okazji świąt złożyli: ks. kanonik Wiktor Makowski Oleksandr Pałamarczuk z Żytomierskie Obwodowej Rady, prezes Wiktoria Laskowska-Szczur. Słowa podziękowania skierowała Grażyna Orłowska-Sondej i prezes Asocjacji Polskiej Młodzieży na Żytomierszczyźnie Maria Piwowarska.

Koncert był okazją ogłoszenia wyników Dyktanda z Języka Polskiego „Mistrz Ortografii Polskiej” i VI Konkursu Historycznego. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.

Święto Polonii i Polaków za Granicą jest obchodzone na całym świecie. Szacuje się, że poza granicami Polski żyje około 20 milionów osób narodowości polskiej. Polska mniejszość narodowa na Żytomierszczyźnie stanowi znaczny procent ludności, co wynika z historycznej sytuacji geopolitycznej i geograficznej. Mimo wielu kilometrów, jakie dzielą obwód żytomierski od Polski, mimo represji carskich i sowieckich wobec Polaków na Ukrainie, Polacy nie tylko nie zapomnieli o swoich korzeniach, ale pielęgnowali swój język ojczysty, tradycje i kulturę polską.

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą z całego serca życzę wam, drodzy rodacy, zdrowia, szczęścia, powodzenia, sukcesów i wszelkiej pomyślności w pracy dla dobra naszej Niepodległej Ojczyzny!

Projekt objęty wsparciem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Organizatorzy uroczystości są Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Centrum Informacyjno-Edukacyjne KUL.

Wiktoria Laskowska, Żytomierz, ŻOZPU, 3 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *