Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Związek Polaków „Bez Granic” zaprezentował w Kijowie unikalny projekt „Razem ramię przy ramieniu”

Związek Polaków „Bez Granic” zaprezentował w Kijowie unikalny projekt „Razem ramię przy ramieniu”

12 sierpnia 2017 roku w muzeum „Kijowska twierdza”, w sali drugiej kaponiery odbyła się prezentacja projektu audiowizualnego „Razem – ramie przy ramieniu”.

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej, obchodzonej 15 sierpnia, była Prezes Związku Polaków „Bez Granic” p. Helena Sedyk, Wiceprezes Eugeniusz Slepow oraz Prezes Związku Polaków Ukrainy Antoni Stefanowicz przy wsparciu Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie.

W ramach projektu przedstawiono unikatowe materiały archiwalne, historyczne i współczesne, obejmujące współpracę polskich i ukraińskich żołnierzy w walce o zwycięstwo przeciwko agresorom ze Wschodu. Akcja została poświęcona udziałowi Ukraińców polskiego pochodzenia oraz obywateli Polski w wydarzeniach na Wschodzie Ukrainy w latach 2014 – 2017.

Wśród gości, którzy zaszczycili swoją obecnością to przedsięwzięcie, byli Ambasador RP w Kijowie Jan Piekło, Zastępca Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Kijowie major Mariusz Sadowski, Prezes Związku Polaków Ukrainy Antoni Stefanowicz, III sekretarz Ambasady RP w Kijowie wicekonsul Marek Gawin, radca Ambasady PR w Kijowie, Kierownik referatu ds. współpracy naukowo-oświatowej Emilia Jasiuk,, dyrektor Instytuty Stosunków Międzynarodowych i Lingwistyki im. Averroesa Walery Cybuch, Prezes Związku Polaków w Kociubyńskim „Rodacy” Ludmiła Antonenko, przedstawiciele Związku Polaków w Kijowie „Zgoda” i inni.

Gości i uczestników, którzy zawitali w tym dniu do Fortecy witała Rycerska Promenada i krótkie warsztaty, przygotowane przez Szkołę Sztuk Walki im. Michała Wiśniowieckiego (założyciel i kierownik szkoły Jurij Szewczuk).
Ekspozycja, przedstawiona w sali kominkowej drugiej kaponiery, po raz pierwszy na Ukrainie, zawiera materiały, dokumenty historyczne, rodowody, zdjęcia, poświęcone żołnierzom ATO, wolontariuszom, lekarzom polskiego pochodzenia polskim obywatelom, którzy brali udział w wydarzeniach na Wschodzie Ukrainy w okresie 2014 – 2017.

Część oficjalną rozpoczęło wystąpienie Zasłużonej Wzorowej Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Zbrojnych Ukrainy (naczelnik i kierownik artystyczny pułkownik Igor Bykowski), która wykonała hymny Ukrainy i Polski. Wojskowa orkiestra stała się prawdziwą ozdobą tego wydarzenia.

Pomysłodawczyni projektu, Prezes Związku Polaków „Bez Granic” Helena Sedyk przedstawiła jego sens i aktualność w swym przemówieniu, kierując do gości następujące słowa:

„To wielki zaszczyt w tej sali Fortecy Kijowskiej powitać gości, którzy sami, niczym żywa forteca stali i stoją na drodze wroga, broniąc każdego z nas. Mój ukochany Papież Jan Paweł II, podróżując po świecie i spotykając się z Polakami na wszystkich kontynentach, powiedział: „Polacy wiele przeszli i wiele wycierpieli, lecz nie stracili świadomości tego, że na świecie są wszystkim potrzebni i daj Boże, aby zawsze byli potrzebni, jak najwięcej potrzebni”.

Publiczność poruszyło wystąpienie autora oficjalnego hymnu ATO, pieśni „Bracia Ukraińcy”, Włodzimierza Gejzera, lidera zespołu „Szabla” i Zasłużonej Wzorowej Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Zbrojnych Ukrainy. Kierownik orkiestry zaprezentował publiczności także dwa własne utwory i wyraził nadzieję, że jego marzenie odwiedzić z koncertami wraz z orkiestrą Sił Zbrojnych Ukrainy jednostki i uczelnie wojskowe w Polsce wkrótce się spełni.

Bardzo miło, że nie pozostała z dala od tych wydarzeń również Ambasada i Wydział Konsularny Ambasady RP w Kijowie. W swym przemówieniu Zastępca Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Kijowie major Mariusz Sadowski oraz wicekonsul Marek Gawin podkreślili ważne znaczenie wzmocnienia przyjaznych relacji Ukrainy i Polski, wręczając upominki uczestnikom projektu i rodzinom poległych Bohaterów.

Następnie przed obecnymi na uroczystości wystąpiła aktorka Kijowskiego Akademickiego Teatru Młodego Anny Lew z pieśnią „Wstawaj Ukraino!” oraz finalista show „X Factor-5” Cyryl Kapłunowski, który zadziwił widzów swym aksamitnym barytonem.

Miłą niespodzianką dla wszystkich obecnych stał się list Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasadora Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Andrija Deszczyci, który odczytał prowadzący, Wiceprezes Związku Polaków „Bez Granic” Eugeniusz Slepow.

W swym liście Ambasador w imieniu Ambasady Ukrainy w RP i własnym szczerze podziękował za inicjatywę powołania i prezentację projektu audiowizualnego „Razem – ramię przy ramieniu”. Zwrócił uwagę na to, że niejednokrotnie ukraińscy i polscy żołnierze, prezentując ogromny przykład wzajemnej pomocy, męstwa i bohaterstwa, ramię przy ramieniu stawiali opór wrogim agresorom, w ten sposób w dużej mierze przyczyniając się do bezpieczeństwa i rozwoju cywilizacji europejskiej. Przypomniał również, że co roku, w dniu 15 sierpnia Polska obwodzi rocznicę Bitwy Warszawskiej – wielkiego zwycięstwa nad inwazją bolszewicką w 1920 roku, która otrzymała nazwę „Cudu nas Wisłą”. Zaznaczył, że to zwycięstwo stało się jednym z wyraźnych przykładów sojuszu Wojska Polskiego i Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Hasło tamtych czasów „Za naszą i waszą wolność” jest nadal aktualne.

Prezes Związku Polaków Ukrainy Antoni Stefanowicz, który jest współorganizatorem projektu „Razem ramię przy ramieniu” również podkreślił historyczne korzenie Ukrainy i Polski, akcentując na jedności naszych narodów.

Niespodziewanym dla wielu gości okazało się wystąpienie znanego ukraińskiego muzyka, kompozytora, producenta i śpiewaka Edwarda Dili Prystupy, który wykonał pieśni „Wojna” i „Woda”, wywołując burzliwy aplauz. Śpiewak wezwał wszystkich do optymizmu i wiary w świetlaną przyszłość.

Poetka Irena Bonitenko wyrecytowała autorski wiersz w języku polskim „Lwowski walc” oraz wiersz słynnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „List jeńca”, zaprezentowała zbiór własnych ukraińskich przekładów znanych polskich poetów i podarowała go obecnym uczestnikom ATO i rodzinom poległych żołnierzy.

Jako prawdziwi profesjonaliści wykazali się w swym wystąpieniu rycerz Jurij Szewczuk oraz jego uczniowie. Zaprezentowali sztukę walki arystokracji wojskowej narodów Europy Środkowej XVI-XVIII w. – szermierkę, która została wysoko oceniona przez publiczność.

Następnie goście mogli się zapoznać z ekspozycją, porozmawiać z żołnierzami ATO i rodzinami poległych bohaterów.

Miejmy nadzieję, że to tylko początek organizowania podobnych przedsięwzięć i że ilość ich uczestników będzie stale wzrastać, a ekspozycję można będzie obejrzeć nie tylko na Ukrainie, ale również i w Polsce.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkich, którzy się przyczynili do organizacji tej uroczystości i wsparli nasze przedsięwzięcie: Administracji Muzeum „Twierdza kijowska” w osobie Oksany Nowikowej-Wyrgan oraz Oksany Juszczenko, dyrektorowi firmy „Globalswit” Aleksandrowi Switelskiemu, projektantowi makiety Olegowi Kyrylukowi, administracji i pracownikom „Pizza Weterano”, redakcji gazety „Dziennik Kijowski”, prezesowi „Związku Kobiet Kijowszczyzny” Natalii Ulianowej i innym.

Członek Związku Polaków „Bez Granic” Oksana Slepowa, opracowanie tekstu Irena Rudnicka, 22.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *