Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Zwiastun książki Dmytra Antoniuka „Klasztory rzymskokatolickie na Ukrainie”

Zwiastun książki Dmytra Antoniuka „Klasztory rzymskokatolickie na Ukrainie”

Zdjęcie pobrano z http://ukrainaincognita.comNowa książka znanego ukraińskiego podróżnika oraz dziennikarza „Klasztory rzymskokatolickie na Ukrainie” ma na celu zapoznanie jak największej liczby czytelników z zachowanymi zespołami architektonicznymi różnych zakonów rzymskokatolickich, znajdującymi się na Kresach Południowo-Wschodnich, promocję polskiej – ponieważ właśnie Polacy udzielali funduszów i budowali te klasztory – tradycji budownictwa kultowego, doniesienie do czytelnika (zwłaszcza do fachowców w dziedzinie odnowienia i ochrony zabytków) apelu o ratowanie grożących zniknięciem pięknych klasztorów.

Przed bezpośrednim opisem tych zabytków w książce zamieszczona zostanie historia każdego zakonu i informacja o jego działalności na terenie obecnej Ukrainy. Historia każdego klasztoru będzie opisywała nie tylko jego ciekawostki pod względem architektury czy sztuki, ale także zapozna czytelników z życiorysem ich mieszkańców, być może już świętych czy błogosławionych, oraz innych znanych osób, które swego czasu przebywały w klasztorze albo wspierały go.

Szczególna uwaga będzie przydzielona cudownym obrazom, które znajdowały się prawie w każdym klasztorze oraz o ich losie po zamknięciu klasztoru przez sowieckie władze. Autor spróbuje przedstawić martyrologium zakonników i księży.

Książka będzie zawierać informacje tylko o klasztorach rzymskokatolickich, zbudowanych przed 1917 lub 1939 rokiem, jeżeli chodzi o tereny II Rzeczypospolitej. Nie wejdą do książki klasztory unickie.

Wykaz (nie pełny) zabytków, które zostaną wpisane do książki: klasztory i kolegia jezuitów (Żytomierz, Krzemieniec, Łuck, Winnica, Czerniowce, Lwów, Chyrów, Stanisławów), dominikanów (Murafa, Starokonstantynów, Bohorodczany, Tarnopol, Podkamień, Czortków, Kamieniec-Podolski), franciszkanów (Szumsk, Horodok, Krzemieniec), karmelitów (Berdyczów, Horodyszcze, Bolszowce, Bar, Drohobycz, Dubno), kapucynów (Olesko, Kuna, Kutkorz, Mariampol, Zbrzyź,Ostróg), augustianów (Załoźce, Milatyn Stary), szarytek (Łuck), reformatów (Rawa Ruska, Dederkały Wielkie, Żorniszcze), bernardynów (Sokal, Zasław, Gwoździec, Dubno, Brzeżany, Janów), benedyktynek (Lwów, Łuck), trynitarzy (Bursztyn, Brahiłów, Łuck, Kamieniec-Podolski), pijarów (Lubieszów, Międzyrzecz) itd.

Szacunkowa ilość stron – 400. Księgę uzupełnią autorskie zdjęcia każdego zabytku. Niektóre z nich, na przykład ze lwowskiej, brzeżańskiej i mariampolskiej kolonii, gdzie kiedyś znajdowały się katolickie klasztory, są unikatowe.

Dmytro Antoniuk, opracowanie Irena Rudnicka, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code