Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Żółkiewskie uroczystości z okazji 400. Rocznicy śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego

Żółkiewskie uroczystości z okazji 400. Rocznicy śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego

10 października 2020 r. w Kolegiacie pw. św. Wawrzyńca w Żółkwi odbyły się uroczystości 400 lat śmierci hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego.

Mszę świętą sprawował bp Edward Kawa OFMConv z duchowieństwem Archidiecezji Lwowskiej i Diecezji Łuckiej wraz z ojcami obrządku greckiego oraz duchownymi prawosławnymi. Po mszy świętej został odczytany list ministra Adama Kwiatkowskiego, sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i władz miejscowych, żołnierze Wojska Polskiego służący na poligonie w Jaworowie w ramach XV zmiany Polskiej Grupy Zadaniowej oraz żołnierze Armii Ukraińskiej.

Szczególny wymiar obchodom nadała grupa rekonstruktorów, którzy w zbrojach husarskich asystowali podczas mszy świętej i składaniu kwiatów w krypcie hetmana. Po uroczystościach dzieci i młodzież ze szkoły ss. Dominikanek przedstawiły na scenie w parku spektakl o Stanisławie i Reginie Żółkiewskich, a maluchy z grupy przedszkolnej ,,Żółkieweczka” działającej przy lokalnym oddziale Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej zaśpiewały pieśni patriotyczne.

13 czerwca 2019 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Stanisław Żółkiewski urodził się w 1547 roku w Turynce pod Lwowem, zmarł 7 października 1620 w Berezowce, kilka kilometrów od granicy na Dniestrze w Mołdawii podczas odwrotu z pola bitwy pod Cecorą. Polski magnat, od 1618 hetman wielki koronny i kanclerz wielki koronny, hetman polny koronny od 1588 do 1618, wojewoda kijowski od 1608, kasztelan lwowski od 1590, sekretarz królewski od 1573, starosta kałuski przed 1587 rokiem, starosta kamieniecki w 1598 roku, starosta hrubieszowski w 1588 roku, starosta rohatyński w 1601 roku, starosta międzyrzecki w 1611 roku[2], starosta barski w 1613 roku, starosta jaworowski w 1619 roku[3], wójt barski[4], zwycięzca w wielu kampaniach przeciwko Rosji, Szwecji, Imperium Osmańskiemu i Tatarom, pisarz i pamiętnikarz.

Dzisiaj miejsce, gdzie bohatersko zginął hetman znajduje się na polach niedaleko miejscowości Otaci w Mołdawii. Po przeciwnej stronie Dniestru mieści się Mohylów Podolski w obwodzie winnickim.

Słowo Polskie za: KG RP we Lwowie, 16 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code