Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Znaleziono skarb pod ruinami zamku w Nowym Sączu

Znaleziono skarb pod ruinami zamku w Nowym Sączu

Prowadzący prace poszukiwawcze przy ruinach sądeckiego zamku członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny, znaleźli w niedzielę, 21 czerwca, skrzynię ze skarbem.

W środku była srebrna zastawa najprawdopodobniej ukryta podczas II Wojny Światowej.

Niedzielne poszukiwania na Wzgórzu Zamkowym nieopodal Baszty Kowalskiej okazały się być niezwykle obfite w znaleziska. „Najprawdopodobniej w tym miejscu nikt nie szukał wykrywaczami metalu, także dlatego takie artefakty nam wychodzą” – mówi Stanisław Pustułka, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny.

Znaleziska fascynatów historii zostaną przekazane archeologowi, który je zidentyfikuje, a po oczyszczeniu trafią do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Pracujący na miejscu archeolog, Bartłomiej Urbański wydał już wstępną ocenę: „To kolejny skarb z okolic zamku w Nowym Sączu, tym razem są to judaika, prawdopodobnie z przełomu XIX-XX wieku. Teraz jest pytanie, czy one są związane z budynkami, które kiedyś znajdowały się w tej części miasta, czy są to jakieś depozyty zagrabione przez Niemców, których nie udało im się wywieźć?”.

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny otrzymało pozwolenie na poszukiwania w tym miejscu do końca bieżącego roku.

Więcej informacji na stronie www.miastons.pl.

Walentyna Jusupowa, 24 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code