Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Zmarł znany polski reżyser rodem ze Lwowa Andrzej Żuławski

Zmarł znany polski reżyser rodem ze Lwowa Andrzej Żuławski

Fot. Filip Błażejowski/ForumZmarł znany polski reżyser i scenarzysta, realizujący filmy w Polsce i we Francji. Był synem pisarza i scenarzysty Mirosława Żuławskiego, oraz ojcem reżysera Xawerego Żuławskiego.

Andrzej Żuławski urodził się 22 listopada 1940 roku we Lwowie w rodzinie o artystycznych tradycjach. We Francji skończył szkołę średnią, filozofię na Sorbonie i reżyserię w prestiżowej paryskiej Wyższej Szkole Filmowej.

Karierę filmową zaczynał w Polsce, jako asystent Andrzeja Wajdy. Potem wyjechał do Francji, gdzie w kolejnych latach zasłynął jako autor dzieł: „Najważniejsze to kochać” (1975 r.) z Romy Schneider, głośne „Opętanie” z nagrodzoną w Cannes Isabelle Adjani i z Samem Neillem (1981 r.), „Kobieta publiczna” (1984 r.) i „Narwana miłość” (1985) z nową życiową partnerką – Sophie Marceau.

Ciekawą realizacją reżysera była ukończona ostatecznie w Polsce w 1987 roku we współpracy z Karolem Chodurą poetycka opowieść sci-fi „Na srebrnym globie” z Krzysztofem Kolbergerem, Andrzejem Sewerynem i Jerzym Trelą.

W 1989 roku podjął się ekranizacji opery „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego, jak również zrealizował kolejny film z gwiazdorskim udziałem Marceau – „Moje noce są piękniejsze, niż wasze dni”.

W międzyczasie zrealizował w Polsce głośny thriller erotyczny „Szamanka” (1996) z Bogusławem Lindą i Iwoną Petry. W jego filmach główne role grają zawsze kobiety.

Andrzej Żuławski został uhonorowany dwoma polskimi odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001) oraz Orderem Legii Honorowej.

Słowo Polskie, na podstawie informacji culture.pl, 17.02.16 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code