Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Zakochani w twórczość Sienkiewicza

Zakochani w twórczość Sienkiewicza

Polska młodzież kocha Sienkiewicza i to nie tylko ta mieszkająca w Polsce. Dowód na to, że młodzi Polacy na Ukrainie lubią i szanują twórczość tego pisarza dali uczniowie sobotnio-niedzielnej szkoły polskiej przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Zdołbunowskiej na Ukrainie.

W związku z obchodzoną w tym roku170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci Henryka Sienkiewicza, w dniu 19 marca w Centralnej Bibliotece Rejonowej w Zdołbunowie odbył się konkurs wiedzy o życiu i twórczości tego wybitnego polskiego pisarza.

W konkursie wzięli udział uczniowie Szkoły Sobotnio-Niedzielnej Języka Polskiego, działającej przy organizacji, pod opieką nauczycielki języka polskiego, pani Barbary Włodarczyk.

Przed rozpoczęciem zmagań konkursowych najmłodsi uczniowie Szkoły Sobotnio-Niedzielnej (w wieku 7 – 10 lat) przeczytali wraz z babciami i mamami „Bajkę” Henryka Sienkiewicza. Następnie Liza Pawłuś naszkicowała sytuację polityczną i społeczną, w której żył i tworzył pisarz.
Konkurs podzielony został na trzy etapy: w pierwszym etapie uczniowie pisali test wiedzy o życiu i twórczości Sienkiewicza, w drugim – prezentowali jego biografię, w trzecim – czytali fragmenty noweli i powieści.

W konkursie wzięło udział dwunastu uczniów, podzielonych na cztery grupy. Pierwsze miejsce zajęła grupa „niebieska” w składzie: Alina Michalewicz (prezentacja w języku polskim), Julia Sulżyk (prezentacja w języku ukraińskim) i Diana Matwiejczuk (czytanie). Wszystkie grupy były doskonale przygotowane i różnica w punktacji była minimalna.

Jury, w skład którego weszli: konsul RP w Łucku, pan Krzysztof Sawicki; proboszcz parafii pod wezwaniem św. apostołów Piotra I Pawła, ksiądz Andrzej Ścisłowicz i nauczycielka języka ukraińskiego, pani Tatiana Michalewicz, pracowało nadzwyczaj intensywnie, ponieważ kryteria ocen zostały opracowane bardzo drobiazgowo.

Przed ogłoszeniem werdyktu dorośli udowodnili młodzieży, że sami po polsku również czytać potrafią i lubią i odbyło się wspólne czytanie fragmentu „Quo vadis”, w którym udział wzięli: pan konsul Krzysztof Sawicki, ksiądz Andrzej Ścisłowicz, ksiądz Ziemowit Koperski, pani Zofia Michalewicz (prezes TKP w Zdołbunowie), pani Halina Remiszewska i pani Barbara Włodarczyk.

Następnie rozdane zostały nagrody sfinansowane przez Fundację Wolność i Demokracja.

Konkurs został zorganizowany przez Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Zdołbunowskiej przy współpracy Centralnej Biblioteki Rejonowej i wsparciu finansowemu Fundacji Wolność i Demokracja.

Barbara Włodarczyk/AD, 31.03.16 r.