Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Za nami kolejny rok z projektem „Biało-czerwone ABC”!

Za nami kolejny rok z projektem „Biało-czerwone ABC”!

W dniu 14 czerwca br. studenci, wykładowcy, którzy uczą się języka polskiego i historii Polski przy Studenckim Klubie Polskim pisali testy podsumowujące, co znaczy, że już rok 2019/2020 jest za nami.

Ten rok, jak u wszystkich, miał dużo niejasności, obawy – ale to już historia! Dziękujemy wszystkim naszych uczniom, studentom, wykładowcom, za cierpliwość, że w ciągu roku w trybach offline i online byliście z nami!
Punkt nauczania języka polskiego i historii Polski przy obwodowej organizacji społecznej „Studencki Klub Polski” wspierany jest przez Fundację „Wolność i Demokracja” w ramach projektu ‚Biało-czerwone ABC”.

Dzięki współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja” mamy możliwość łączyć młodzież dookoła nauczania języka polskiego i historii Polski, kultywować historię Polski oraz język polski. Rozwijać ich umiejętności zawodowe, uświadamiać i umacniać tożsamość narodową polskiej młodzieży.

Od 2014 roku Studencki Klub Polski we współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja” realizuje projekt „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie” współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. W ramach projektu przy Klubie działa punkt nauczania języka polskiego i historii Polski dla członków Klubu (studentów i wykładowców uczelni wyższych). W ciągu tych lat z możliwości bezpłatnej nauki języka polskiego i historii Polski skorzystało ok. 400 osób.

Nasza organizacja aktywnie współpracuje z kilkoma lektorami. Najbardziej aktywna współpraca w nauczaniu języka i kultury polskiej jest z mgr Oksaną Litwak oraz mgr Julią Nowicką. Pani Oksana i Pani Julia to bardzo doświadczone lektorki, które przede wszystkim lubią dzieci, pasjonują się językiem polskim i chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Z przyjemnością przedstawię ich Państwu.

Mgr Oksana Litwak w 2001 roku z wyróżnieniem ukończyła Wydział Filologiczny Państwowego Uniwersytetu imienia I. Franki w Żytomierzu i już od 10 lat jest lektorką języka polskiego. Prowadzi zajęcia grupowe, indywidualne. Dla nauki języka polskiego korzysta z autentycznych podręczników najlepszych polskich wydawnictw: PWN (słowniki), Glossa (Krok po kroku), Prolog (Hurra!!! Po polsku), Universitas (Jak to łatwo powiedzieć; Z Polskim na Ty; Czas na czasownik; Coś wam powiem; Umiesz? Zdasz!; Kiedyś wrócisz tu), Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curii-Skłodowskiej (Z polskim w świat; Bliżej Polski. Wiedza o Polsce i jej kulturze), NOWELA (Przejdź na wyższy poziom; Język kluczem do kraju) itp. Również czepie wiedzę z podręczników i materiałów metodycznych wydawanych ze środków finansowych otrzymanych z Kancelarii Senatu Polski za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie (A to polski właśnie) i ze środków otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych za pośrednictwem Fundacji „Wolność i Demokracja” (Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz ty).

Pani Oksana stale udoskonali swoje umiejętności zawodowe, bierze aktywny udział w różnych programach, kursach, warsztatach i szkoleniach m.in: Kurs Języka Polskiego dla Polaków z Ukrainy zorganizowany przez Krakowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w dniach 17-26 lipca 2008 roku w Krakowie; warsztaty metodyczne „Asertywność w pracy nauczyciela polonijnego” zorganizowane w dniach 12-14 grudnia 2014 r. przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”; kurs Podwyższenia Kwalifikacji dla Nauczycieli Języka Polskiego zorganizowany w dniach 5-14 czerwca 2017 roku w m. Truskawcu (Ukraina) przez metodyków Ogólnoukraińskiego Koordynacyjno-Metodycznego Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu; kurs metodyczny „Nauczanie języka polskiego jako obcego na Ukrainie” zorganizowany przez Fundację „Wolność i Demokracja” we współpracy z Instytutem Filologii Uniwersytetu imienia T. Szewczenki w dniu 7 października 2017 roku w Kijowie; Warsztaty Kwalifikacyjne dla Nauczycieli Szkół Polonijnych (język polski, historia i kultura Polski)” zorganizowane w dniach 09.07-29.07.2018 r. w Lublinie przez Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców (UMCS w Lublinie) i td.
Od niedawna Pani Oksana, pragnąc sprostać wymogom czasu, opanowała metodę prowadzenia zajęć on-line, co pozwala nam rozszerzyć terytorium nauki języka polskiego, teraz możemy nauczać nie tylko mieszkańców Żytomierza i obwodu, ale całego kraju.

Wśród jej studentów są uczniowie szkół, którzy planują podjąć studia w Polsce, a także dorośli, którzy, zastanawiając się nad pytaniem tożsamości narodowej, chcą się nauczyć języka ojczystego swoich przodków, interesują się polską kulturą i tradycjami. Są też gorliwi wykładowcy i badacze, dokładający wszelkich starań, żeby nauczyć się jednego z najtrudniejszych języków świata, którzy starają się rozwijać międzynarodową współpracę naukową,
Mgr Oksana Litwak ma doświadczenie pracy na uczelni i jest absolwentką Stypendialnego Programu Kirklanda (2009 r.), dlatego często wspiera naukowców i wykładowców, często angażuje się jako tłumacz w rożne projekty organizowane na uczelniach przez Studencki Polski Klub.

Dzięki stałej pracy nad sobą, wymaganiom wobec siebie i uczniów, dobrze przemyślanemu programowi i własnemu urokowi osobistemu Pani Oksana potrafi zainteresować ludzi językiem polskim tak, że czasami po prostu się w nim zakochują. Zawsze powtarza, że „najważniejszym zadaniem lektora jest wzbudzenie ciekawości i miłości do języka. Łatwo można się nauczyć tego, co jest ciekawe i zrozumiałe”. Dlatego ona może pochwalić się sukcesami swoich studentów, którzy zdają państwowe egzaminy i dostają certyfikaty znajomości języka polskiego jako obcego na poziomie B2, odbywają naukowe staże zagraniczne, biorą udział w międzynarodowych programach stypendialnych.

Z dumą możemy powiedzieć, że członkinie Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu zdobyły naukowe Stypendium imienia Lane’a Kirklanda: dr Olga Hordijczuk (2019) i dr Julia Zolotnicka (2020). Program Kirklanda jest realizowany przez Polsko-Amerykańską  Fundację Wolności oraz Fundację „Edukacja dla Demokracji”.

Nowicka Julia – nauczyciel języka polskiego oraz historii Polski. Ma około 10 lat doświadczenia nauczycielskiego. Pracuje jako nauczyciel w Ogólnokształcącej Szkole nr 6       im. W. G. Korolenki w Żytomierzu, w Domu Polskim oraz w punkcie nauczania języka polskiego oraz historii przy Studenckim Polskim Klubie w Żytomierzu. W swojej pracy wykorzystuję najnowsze metody nauczania języka polskiego.

Dla nauczania oraz przygotowania do certyfikatowych egzaminów na różnych poziomach wykorzystuję serię podręczników „Krok po kroku” dla młodzieży oraz dorosłych, podręczniki Ewy Lipińskiej „Z polskim na ty”, „Kiedyś wrócisz tu”, „Nie ma róży bez kolca”, Piotra Gancarka „Czas na czasownik”, Stanisława Mędaka „Liczebnik też się liczy!”, Elżbiety Zarych „Słownictwo”” itp.

Uczniowie pani Julii, stale osiągają sukcesy, m.in.: 10 uczniów pozytywnie zdali egzaminy certyfikatowe na poziom B2, około 30 uczniów studiuję albo już skończyły studiować na wyższych uczelniach w Polsce. Również uczniowie zwyciężają w miejskich oraz obwodowych olimpiadach z języka polskiego. Biorą udział w różnych międzynarodowych konkursach oraz programach.

Pani Julio, stale podwyższa swoje kwalifikacje zawodowe: bierze udział w webinariach szkoły językowej Głossa w Krakowie, kursach podwyższenia kwalifikacji dla nauczycieli w Drogobyczu (Ukraina), Krakowie, Warszawie itp.

Dziękuję bardzo naszym lektorkom za owocną współpracę, za kultywowanie kultury i języka polskiego, za ich udział w realizacji różnych projektów Klubu i organizacji partnerskich. Z całego serca dziękuję, Pani Oksano, Pani Julio!

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 23 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code