Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Z wiarą w lepszą przyszłość Krymu

Z wiarą w lepszą przyszłość Krymu

20 stycznia, w winnickiej biblioteсe Dialogu Międzykulturowego (nr 13) odbyło się spotkanie poświęcone 25. rocznicy wejścia Autonomicznej Republiki Krym do składu Ukrainy.

W dniu 1 grudnia 1991 roku podczas ogólnoukraińskiego referendum, obywatele Ukrainy podtrzymali idee niepodległości Ukrainy, w tym i mieszkańce półwyspu krymskiego. To referendum posłużyło jako podstawa dla zaistnienia AR Krym w składzie niepodległej Ukrainy.

Biblioteka Dialogu Międzykulturowego często organizuje różnego rodzaju spotkania, skierowane na integrację przedstawicieli mniejszości narodowych. Tym razem, podczas imprezy „Krym – cudo Ukrainy” biblioteka gościnnie otworzyła swe drzwi dla wszystkich gości – zarówno uciekinierów z półwyspu, przedstawicieli innych mniejszości narodowości – w tym polskiej, studentów Szkoły Zawodowej Technologii i Designu. Uroczystość odwiedzili także Ihor Skalecki – kierownik wydziału administracji obwodowej w sprawach mniejszości narodowych i religii, Irena Stecenko – główna specjalistka w wydziale oraz przedstawiciele mediów. Ihor Skalecki, który podkreślił ważność obchodów Dnia AR Krym, nie zważając na ostatnie wydarzenia w państwie – referendum 2014 roku, aneksję Krymu, oraz wyraził nadzieję że w przyszłości sytuacja się zmieni.

Druga część spotkania zaczęła się od wysłuchania hymnu AR Krym na stojąco. Goście mieli możliwość dowiedzieć się więcej na temat historii półwyspu, jego przyrodzie, położeniu, klimacie, mieszkańcach, tradycjach i obyczajach. Dzisiejszy Krym jest mieszanką wielu grup etnicznych. Po wywózkach ludności tatarskiej większość mieszkańców Krymu stanowią Rosjanie. Po upadku ZSRS Tatarzy krymscy zaczęli powracać na swoją historyczną ojczyznę i odradzać kulturę przodków. Szczególną uwagę organizatorzy spotkania zwrócili na muzykę ludową, która nacechowana jest barwną oprawą melodyczną, często wykonywaną na bandurze i na kobzie, cymbałach, skrzypcach, dudzie.

Podczas spotkania w bibliotece zaprezentowano krótkie filmy o Krymie, fragmenty znanych utworów poetyckich, czytano prozę krymskich pisarzy. Uczniowie recytowali wiersze: „Złoty Krym” A. Emirowa, tańczyli tradycyjne tańce, śpiewali piosenki. Winnicka impreza z okazji Dnia Krymu odbyła się w atmosferze jedności, z wiarą w lepszą przyszłość nie tylko dla AR Krym, ale również dla całej Ukrainy.

Ania Szłapak, 23.01.16 r.


{morfeo 1105}

{youtube}{/youtube}