Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Z Warszawy na Podole w ramach programu „Biało-Czerwone ABC”

Z Warszawy na Podole w ramach programu „Biało-Czerwone ABC”

W winnickich podziemiach

W dniach 21-27 kwietnia 15 osobowa grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wraz z opiekunami gościła w Winnicy na zaproszenie Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”. Wymiana odbywała się  w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół”.

Polska młodzież zwiedziła m. in. Winnicę. Dwuletni projekt wymiany międzyszkolnej „Rodzina polonijna”, poświęcony stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości, został zrealizowany ze środków MEN za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja. Uczniowie z Warszawy zostali gościnnie przyjęci w rodzinach polskich z Winnicy. Wszyscy razem dzieci uczestniczyły w różnych lekcjach w szkołach numer 4, szkole – liceum № 7 oraz szkole-gimnazjum № 1, które czynnie współpracują z CRP „Polonia” również w innych projektach.

W każdej z tych szkół oraz wielu innych szkołach miasta uczy się młodzież, która w grudniu odwiedziła Warszawę w pierwszym etapie projektu. Dlatego następne spotkanie młodzieży było oczekiwane z taką niecierpliwością.

Po rozgoszczeniu się w rodzinach, wszyscy spotkali się na wycieczce do podziemi pod kościołem Matki Boskiej Anielskiej. Następnie dzieci uczestniczyły we mszy świętej i zwiedzały Winnicę. Oczywiście obejrzeli także pokazy słynnej winnickiej fontanny.

W ramach pobytu na Podolu młodzi Polacy zobaczyli także miejsca, związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, a mianowicie dowiedzieli się o spotkaniu marszałka Piłsudskiego z atamanem wojsk ukraińskich Szymonem Petlurą.

W poniedziałek 23 kwietnia odbyło się nieformalne i bardzo ciekawe spotkanie z Konsulem Generalnym RP w Winnicy Panem Damianem Ciarcińskim. Młodzież dzieliła się wrażeniami z pobytu w winnickich szkołach, dużo ciekawego dowiedziała się o pracy dyplomaty, o plusach i minusach pracy za granicą. Na zakończenie wszyscy serdecznie podziękowali Panu Konsulowi za to spotkanie.

Zwiedziliśmy również miejsca, związane z losami Polaków w walce o niepodległość: Kamieniec-Podolski i Chocim. Podczas całodniowej wycieczki dzieci zobaczyli twierdze, barwnie opisane przez Sienkiewicza, wały obronne, obejrzały obrazy w galerii, zeszły w piękne kaniony i zwiedziły Rynek Starego Miasta w Kamieńcu-Podolskim. Razem byliśmy też w musem i mauzoleum wybitnego chirurga Pirogowa, a wieczorem zorganizowano wspólny piknik, podczas którego dzieci, które zaprzyjaźniły się przez ostatnie kilka dni, już rozmawiały na różne tematy oraz grały w  gry sportowe.

Projekt „ Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół” jest dwuletni i obejmuje lata kalendarzowe 2017 i 2018. Obecnie odbywa się drugi jego etap. Wyjazd edukacyjny uczniów i nauczycieli do partnerskiej szkoły zrealizowany jest w celu wzmocnienia stałych partnerskich relacji pomiędzy gronem pedagogicznym, uczniami szkół funkcjonujących w systemie oświaty Ukrainy oraz szkół sobotnich funkcjonujących przy organizacjach polonijnych oraz wspólne przygotowanie się do obchodów 100 rocznicy Dnia Niepodległości Polski. Jest to bardzo ważne wydarzenie jak dla dzieci mieszkających w Polsce, tak i, a może przede wszystkim dla polskich dzieci mieszkających za granicami Polski.

Zadaniem projektu jest wspieranie odrodzenia i budowania polskiej tożsamości narodowej wśród dzieci i młodzieży poprzez wspólne przygotowanie się do obchodów 100 rocznicy Niepodległości Polski.
Projekt przewiduje wsparcie pary szkół partnerskich z Polski i Ukrainy w kierunku doskonalenia znajomości języka polskiego przez uczniów i nauczycieli szkół z Ukrainy, a drugiej zaś strony – poznanie przez uczniów szkół w Polsce polskiego dziedzictwa na Ukrainie.

Uczestnikami ze strony ukraińskiej są 15 uczniów i 2 nauczycieli. W drugim etapie pobytu młodzież wspólnie odwiedziła obecne w miejscu działania szkoły obiekty związane z niepodległością i szerzej z polskim patriotyzmem. Młodzież polska z Ukrainy wcieliła się w rolę przewodników oprowadzając swoich gości z Polski opowiadając o obiektach (podziemia, kościoły, twierdze, tablice pamiątkowe).

Dziękujemy Fundacji Wolność i Demokracja za możliwość uczestnictwa w projekcie, ponownego spotkania przyjaciół – jak dla uczniów z Ukrainy tak i dla polskich uczestników. Za współpracę i pomoc w organizacji serdecznie dziękujemy osobiście Pani Julii Saweliewej.

Program wymiany młodzieżowej współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej ramach zadania publicznego „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.

Więcej zdjęć można zobaczyć na naszej stronie w Facebook – #CRP Polonia.

Aleksy Mazur, Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, 06.05.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *