Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Z Monstrancją ulicami Gródka Podolskiego

Z Monstrancją ulicami Gródka Podolskiego

Co roku tradycyjnie ulicami Gródka na Podolu kroczy procesja z Przenajświętszym Sakramentem.

Setki parafian kościoła pod wezwaniem Św. Stanisława biskupa i męczennika i Najświętszej Maryi Panny Bolesnej z pieśniami idą od Ołtarza do Ołtarza, by świadczyć wobec świata o swej wierze w Jezusa Chrystusa utajonego w Przenajświętszym Sakramencie.

Promienie słońca odbijające się w pozłacanej Monstrancji, drzewa, w przepięknych odcieniach zieleni, pochylają się  konarami nad kroczącymi ludźmi udzielając im upragnionego cienia. Ukwiecone i upiększone wstążkami ogrodzenia domków przy ulicach, którymi idzie procesja  świadczą o tym, iż młodzież parafii zaangażowała się w przygotowanie do uroczystości Bożego Ciała.

Nauczyciele, uczniowie Szkoły Polskiej oraz członkowie organizacji polskich w Gródku sporządzili piękny ołtarz na podwórku szkoły. Dekoracje zostały przygotowane dużo wcześniej, dzięki wsparciu Fundacji Wolność i Demokracja w ramach opieki Senatu nad Polonią i Polakami za granicą.

Z daleka widać było symboliczną Monstrancję nad kielichem w otoczeniu kiści winogron i złocistych kłosów pszenicznych. Piękne róże, lilie, hortenzie i mnóstwo innych kwiatów zdobiły ołtarz. Obok ulokowano stolik z napojami dla spragnionych uczestników procesji.

Przy dźwiękach śpiewanego różańca procesja wkroczyła na podwórko szkolne. Dziewczynki-adorantki w białych strojach sypały płatki kwiatów pod stopy kapłana niosącego Monstrancję, którą po chwili ustawiono na ołtarzu. Wierni klęknęli. Na modlących się spozierał z pomnika święty Jan Paweł II, który za życia podczas wizyty do Ukrainy poświęcił kamień węgielny budynku naszej szkoły. Jego błogosławieństwo odczuwamy codziennie, a szczególnie podczas takich uroczystości. Po odczytaniu Słowa Bożego i błogosławieństwie Przenajświętszym Sakramentem procesja ruszyła do kolejnego ołtarza.

Lekki letni wietrzyk bawił się płatkami kwiatów, powiewał wstążkami na pożegnanie Jezusa ukrytego w Przenajświętszym Sakramencie. Po procesji ksiądz-proboszcz Wiktor Łutkowski serdecznie dziękował za sporządzenie ołtarza przy Szkole Polskiej.

Irena Pierszchajło, prezes Gródeckiego oddziału ZPU, 29 czerwca 2019 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code