Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Z kolędą i biskupem Dom Polski im. Leoniuka w Winnicy wszedł w rok 2014

Z kolędą i biskupem Dom Polski im. Leoniuka w Winnicy wszedł w rok 2014

6 stycznia 2014 roku Dom Polski im. Tomasza Leoniuka w Winnicy świętował swoje 21-lecie. Uroczystości przeniesiono na najbliższą niedzielę – 12 stycznia, gdy pod dachem Domu Polskiego, na ulicy Lali Ratusznej zebrali się członkowie tej organizacji i honorowi goście.

To święto było także podsumowaniem pracy Domu Polskiego za rok poprzedni. O osiągnięciach tej organizacji podczas części oficjalnej opowiedział prezes Dmytro Skakun, przy okazji witając zebranych z świętami bożonarodzeniowymi oraz noworocznymi.

Następnie przed publicznością wystąpiły dzieci, ubrane w piękne polskie stroje ludowe. Młodzi członkowie Domu Polskiego recytowali wierszyki w języku polskim i śpiewali kolędy. Każdy z małych artystów otrzymał  ciekawy upominek, a rodzice cieszyli się z udanego występu swoich pociech.

Goście odwzajemnili się członkom Domu Polskiego gratulacjami z okazji XXI rocznicy tej organizacji. A „rodzynka” uroczystości, zespół artystyczny „Retro” zaśpiewał znane polskie kolędy i piosenki patriotyczne oraz ludowe. Szczególnie spodobały się słuchaczom „Cicha noc” oraz „Hej, hej, ułani ”. Nie  zważając na swój emerytalny wiek, 10 członkiń winnickiego zespołu, na czele z akordeonistą Wiktorem Aleksandrowym, wystąpiły błyskotliwie, wprowadzając obecnych w stan radości i muzycznej euforii.

Długo oczekiwany gość biskup Leon Dubrawski pojawił się w Domu Polskim, przebrany za Świętego Mikołaja, przywożąc ze sobą wiązankę kolęd polskich i ukraińskich oraz papierowe korony, które wręczył wszystkim obecnym na cześć święta Trzech Króli. Ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej mile wspominał współpracę z śp. Teresą Jędrusińską i zachęcił młodzież, by podtrzymywała tradycję kolędowania i nie zapominała języka i wiary przodków.

Po części oficjalnej wszyscy – i członkowie Domu Polskiego im. Tomasza Leoniuka i honorowi goście – za wspólnym stołem częstowali się i opowiadali o tym, jak uczą się polskiego języka, przypominali, jak uczyła ich modlić się babcia i śpiewali do późnego wieczora.

Dmytro Skakun, bwp

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 504}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code