Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Z inicjatywy Zjednoczenia Szlachty Polskiej w Żytomierzu pojawi się ulica im. Lecha Kaczyńskiego

Z inicjatywy Zjednoczenia Szlachty Polskiej w Żytomierzu pojawi się ulica im. Lecha Kaczyńskiego

Na wniosek stowarzyszenia zrzeszającego potomków szlachty polskiej w historycznej stolicy Wołynia Wschodniego w samym centrum Żytomierza zjawi się ulica nazwana na cześć wybitnego męża stanu Polski Lecha Kaczyńskiego.

Po raz pierwszy z takim pomysłem organizacja wystąpiła pięć lat temu, w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.12 kwietnia 2011 r. złożyliśmy wniosek do miejscowego samorządu z propozycją nadać jednej z ulic Żytomierza imię Śp. Lecha Kaczyńskigo. Niestety ówczesne prorosyjskie władze nie podtrzymały naszej propozycji.

Po przyjęciu przez ukraiński parlament ustawy dekomunizacyjnej, która przewiduje także zmianę nazw miejscowości i ulic, upamiętniających działaczy komunistycznych, pojawiła się druga wspaniała okazja by oddać hołd śp. Prezydentowi RP, z której Zjednoczenie Szlachty Poskiej na Żytomierszczyźnie chętnie się skorzystało. Drugi wniosek został złożony przez ZSP 2 lutego 2016 roku.

Po kilku konsultacjach i dyskusjach prezesa ZSzP Natalii Kosteckiej Iszczuk i redaktora kwartalnika „Głos Polonii” Włodzimierza Iszczuka z Prezydentem Miasta Sergijem Suchomłynom i szefostwem komisji z nazewnictwa przy Żytomierskiej Radzie Miasta, władze miasta chętnie poparły inicjatywę Zjednoczenia Szlacnty Polskiej. Co więcej, Prezydent Miasta Sergij Suchomłyn zaproponował jedną z najlepszych ulic w samym centrum miasta. W rezultacie dialogu udało się też znaleźć poparcie dla idei uhonorowania Lecha Kaczyńskiego wśród wszystkich organizacji ukraińskich, w tym prawicowych.

Jesteśmy również bardzo wdzięczni Polakom i polskim stowarzyszeniom, którzy tym razem poparli naszą inicjatywę.

Imię Lecha Kaczyńskiego zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta ma otrzymać ulica im. Iwana Czerniachowskiego, radzieckiego dowódcy wojskowego, który obarczany jest odpowiedzialnością za likwidację AK na Wileńszczyźnie.

Biuro prasowe ZSzP, 19.02.16 r.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code