Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Z „Dumką na dwa serca” i przyjaciółmi z czterech obwodów Winnica świętowała 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Z „Dumką na dwa serca” i przyjaciółmi z czterech obwodów Winnica świętowała 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

10 listopada w stolicy Wschodniego Podola zgromadziło się liczne grono Polaków mieszkających na terenie Winnickiego Okręgu Konsularnego, przedstawicieli lokalnych oraz regionalnych władz, dyplomatów oraz duchowieństwo, żeby wspólnie świętować 100. rocznicę odrodzenia niepodległej Polski po 123 latach zaborów.

Obchodom towarzyszył szereg imprez, najbarwniejszą z których stał się koncert polskiej muzyki filmowej pod batutą kompozytora Krzesimira Dębskiego. Przez ponad dwie godziny maestro Dębski, który, jak przyznał się, pochodzi rodem z Ukrainy, osobiście poprowadził uroczystość, wcielając się po kolei w rolę prowadzącego, akompaniatora oraz solisty. Koncert zabrzmiał w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Winnickiej Filharmonii Obwodowej, chóru „Verdiana” Teatru Wielkiego w Łodzi i solistki Anny Jurksztowicz (żony Krzesimira Dębskiego). Koncert został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, która licznie zgromadziła się w Centrum Artystycznym Winnickiego Uniwersytetu Pedagogicznego, szczególnie „Dumka na dwa serca” z filmu „Ogniem” i mieczem”, muzykę do której napisał Krzesimir Dębski. W trakcie imprezy odbyło się wręczenie odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej” dla kilku działaczy z obwodu żytomierskiego i czerniowieckiego.

Przed koncertem delegacje polonijne z Podola, Wołynia i Bukowiny złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą Józefa Piłsudskiego przy ulicy Sobornej. Następnie na sali konferencyjnej hotelu „Francja” odbyło się spotkanie prezesów polskich organizacji społecznych, działających w Winnickim Okręgu Konsularnym z polskimi dyplomatami, opiekującymi się m.in. sprawami wizowymi i polonijnymi. W trakcie spotkania jego uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań. Interesowali się sprawami przedłużania Kart Polaka i zapisów na Kartę Polaka studiującej w Polsce młodzieży oraz nauki języka polskiego. Odpowiedzi udzielali Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński,  konsulowie Alicja Zyguła, Magda Arsenicz, Sebastian Delura, Tomasz Sipowski i inni.

Zakończyły się obchody 100-lecia polskiej Niepodległości uroczystym przyjęciem, na które stawili się m.in. szef winnickiej Administracji Obwodowej Walerij Korowij, parlamentarzyści Oleksandr Dombrowskij oraz Serhij Kudłajenko, przedstawiciele Attachatu Wojskowego RP w Kijowie, rumuńskiego konsulatu w Czerniowcach, duchowieństwo różnych konfesji chrześcijańskich, ludzie kultury i sztuki, pedagodzy i społecznicy. Jedzenie na stołach pobłogosławił biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski.

Głównym organizatorem winnickich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości jest Konsulat Generalny RP w Winnicy. Koncert muzyki polskiej w Winnicy organizowano we współpracy z Marszałkiem Województwa Łódzkiego oraz Fundacją Wspierania i Rozwoju Kultury „Via Culturae”.

Redakcja, 11 listopada 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code