Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Z atrakcjami i nagrodami. CRiP „Polonia” zorganizowało w Winnicy Dzień Języka Ojczystego

Z atrakcjami i nagrodami. CRiP „Polonia” zorganizowało w Winnicy Dzień Języka Ojczystego

Tradycyjnie już, w sobotę 20 lutego 2021 uczestnicy Klubu Polskiego przy Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” w Winnicy oraz liczni zaproszeni goście spotkali się, aby świętować jak co roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Tym razem z uwagi na liczbę osób i konieczność zachowania reżimu sanitarnego spotkanie odbyło się w sali Biblioteki Wojewódzkiej. Uroczystość otworzyła Prezes Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” p. Maria Kozyrska-Mazur, która powitała wszystkich uczestników spotkania: p. Konsul Joannę Szeligę, nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz wszystkich  przybyłych gości.

Nauczyciel skierowany przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, p. Marek Wróblewski, przedstawił w formie prezentacji postacie Patronów roku 2021, poetów: Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zebrani wysłuchali ciekawych prezentacji o poezji i trudnych realiach życia poetów w czasach zaborów, niewoli, okupacji, ograniczonej suwerenności Państwa Polskiego, o ich prawie jednakowych postawach w różnych epokach i w odmiennych realiach. Nawet wtedy, gdy Polski nie było na mapach Europy, był w nich upór i determinacja, często na przekór przyjaciołom i otoczeniu. Gestem wyrażającym miłość do ojczystego kraju stawały się nie tylko słowa, akwarela, dłuto rzeźbiarza, ale jak w przypadku Różewicza czy Baczyńskiego nawet karabin skierowany przeciw wrogowi.

Ilustracją tych myśli były wybrane grafiki Norwida, Baczyńskiego i przygotowane przez uczniów fragmenty poezji tegorocznych patronów. Dzieci i dorośli z Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków, uczennice szkoły-liceum Nr 7, Chrześcijańskiego Przedszkola im. Jana Pawła II w Tiażyłowie oraz najmłodsze dzieci z CRiP Polonia  najmłodsi uczestnicy deklamowali przed publicznością swoje wybrane wiersze i wierszyki po polsku.

Dla uczestników przygotowano różne atrakcje – gry i zabawy językowe: quiz, ćwiczenia emisji głosek, łamańce językowe. Każdy chętny mógł spróbować swoich możliwości w zakresie znajomości Języka Polskiego.
Ostatnim punktem programu spotkania był występ zespołu wokalnego „Wiktoria” pod kierownictwem p. Diany Ptaszyńskiej.

Na końcu głos zabrała obecna wśród gości p. Konsul Joanna Szeliga, która nawiązując do Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, zwróciła uwagę na spójne postawy poetów. Jak ważne było to, że każdy z nich bez względu na to, gdzie się znalazł, gdzie zamieszkał, wszędzie na swój sposób wyrażał swoje wielkie przywiązanie do ojczyzny, jej kultury i języka.

Wszyscy aktywni uczestnicy spotkania otrzymali upominki. Działanie jest realizowane w ramach współpracy z Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy oraz Fundacją Wolność i Demokracja.

Marek Wróblewski, nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, 1 marca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code