Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierzanie na Cmentarzu Łyczakowskim

Żytomierzanie na Cmentarzu Łyczakowskim

1 listopada 2016 r. uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej, działającej przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków udali się do Lwowa, żeby zapoznać się z polską historią i kulturą tego miasta oraz wziąć udział w akcji „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”.

Poznawanie Lwowa rozpoczęło się od zwiedzania Placu Rynek i łacińskiej Katedry pw. Wniebowzięcia NMP. Później goście z Wołynia zobaczyli z bliska pomnik polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Wycieczkę po stolicy Wschodniej Galicji dla młodzieży poprowadziła Teresa Pakosz, redaktor Radia Lwów, wspaniały znawca historii i zabytków Lwowa.

Najważniejszym punktem programu i celem przyjazdu do Lwowa było uczestnictwo w akcjach „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego” oraz „Podaruj znicz na Kresy” (ta ostatnia odbyła się dzięki zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego i Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Pani Alicja Brzan- Kloś ze Śląska przekazała Żytomierskiemu Obwodowemu Związku Polaków na Ukrainie 3000 zniczy, które zapłonęły na Polskim Cmentarzu w Żytomierzu i na grobach Polaków na innych cmentarzach w obwodzie żytomierskim.

We Lwowie żytomierska młodzież pomagała roznosić i zapalać zniczy na mogiłach Marii Konopnickiej, Stefana Banacha, Władysława Bełzy, Artura Grottgera, Gabrieli Zapolskiej i innych wybitnych Polaków. Na Mszy świętej odprawionej przez arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego razem z gośćmi z Wołynia byli obecni: Konsul Generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, prezesi organizacji polskich, pielgrzymi z Polski oraz ekipa TVP Polonia Wrocław na czele z redaktor „Studia Wschód” Grażyną Orłowską-Sondej.
Na grobie Marii Konopnickiej młodzi żytomierzanie zaśpiewali „Rotę”.

Udział gości z terenów Wschodniego Wołynia w akcji „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego” stał się możliwy dzięki staraniom Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przy wsparciu Senatu RP i Fundacji Wolność i Demokracja.

Słowo Polskie na podstawie informacji Wiktorii Laskowskiej-Szczur, 07.11.16 r.