Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierzanie górą!

Żytomierzanie górą!

Polskie Towarzystwo Naukowe w Żytomierzu przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy zorganizowało i przeprowadziło I Obwodowy Konkurs pt. „Katolickie świątynie Żytomierszczyzny”. Część finałowa odbyła się w Romanowie, w gościnnej parafii Św. Stanisława – biskupa i męczennika, gdzie pełnią posługę duszpasterską księża-sercanie, w tym dobrze znany mieszkańcom rejonu (i nie tylko) ks. Ryszard Dziuba SCJ.

Do udziału w części finałowej zakwalifikowały się trzy prace – jedna dotyczyła kościoła Św. Zofii w Żytomierzu, dwie inne – kościoła Św. Wacława – też w Żytomierzu. Uczestnicy konkursu bardzo dobrze się przygotowali – każdy opracował prezentację multimedialną. Jurorzy, część z których przyjechała z Żytomierza (doc. dr Sergiusz Rudnicki, doc. dr Julia Kondratiuk, doc. dr Genadij Machorin), a część – z Romanowa (ks. Ryszard Dziuba SCJ, mgr Aleksander Kondratiuk, mgr Tetiana Kuczynska) mieli niełatwe zadanie. Tym niemniej wybór musiał być dokonany – pierwsze miejsce zdobyła  Karina Wolska z Liceum nr 25, drugie – Artem Melnyk z Gimnazjum nr 23, III – Wiktoria Romaszowa z Liceum nr 25 (cała trójka z Żytomierza).

Uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Winnicy, potem wraz z panią Walentyną Kuczyńską zwiedzili Romanów, a ks. Ryszard Dziuba opowiedział im o historii miejscowego kościoła. On też razem z siostrą Franciszką Mielnicką ze zgromadzenia sióstr-sercanek zorganizował dla obecnych obiad, a pomogły mu w tym studentki IV roku wydziału historycznego Uniwersytetu imienia Iwana Franki w Żytomierzu Diana Swydeniuk i Oksana Kołomijec. Dziewczyny uczestniczyły także w organizacji konkursu i z tej racji należą im się słowa podziękowania.

Sergiusz Rudnicki, bwp

Zdjęcia z konkursu w Romanowie

{morfeo 442}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code