Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Żytomierz i Winnica dołączyły się do udziału w projektach GiZ

Żytomierz i Winnica dołączyły się do udziału w projektach GiZ

Niemieckie Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit) powołało w Winnicy, Żytomierzu, Połtawie oraz Czerniowcach zespoły ekspertów w celu przygotowania platformy dla usprawnienia klimatu inwestycyjnego w tych miastach oraz realizacji innych projektów socjalnych, skierowanych na ułatwienie życia mieszkańcom, poprawę infrastruktury wprowadzenie energooszczędnych technologii i in.

1 czerwca w siedzibie Podolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego odbyło się spotkanie z udziałem ekspertów z Winnicy, w którym wzięli udział koordynator projektów GiZ w tym mieście Nadija Bohatyrenko, mentor projektów Stowarzyszenia, Szwajcar Nicolas Schenk oraz Gudro Konrad, Niemka, która ma doświadczenie wdrażania projektów GiZ w 16 krajach świata i obecnie pomaga winnickim samorządowcom w usprawnieniu pracy komunalnych służb i departamentów RM.

Programy GiZ na Ukrainie będą kontynuowane do 2018 roku i polegają na analizowaniu informacji, podwyższeniu kwalifikacji samorządowców oraz realizacji jednego typowego projektu w każdym mieście.
Podczas spotkania Nicolas Schenk zaprezentował materiały informacyjne, pokazujące, jakie znaczenie ma urbanistyczny rozwój miasta dla jego mieszkańców, zaznaczając, że Winnica ma własne doświadczenie w strategicznym planowaniu swojego rozwoju (Strategia 2020).

W najbliższych tygodniach zostaną utworzone grupy, które podejmą się realizacji konkretnych zadań w dziedzinie gospodarki, polepszenia klimatu inwestycyjnego, sportu, kultury i turystyki. Wszystkie rekomendacje będą kierowane do departamentów Rady Miasta, która może wykorzystać je w planowaniu strategicznym na kolejne lata.

– Niektórzy krytykują system planowania, który przyjęto w krajach Unii Europejskiej, lecz on okazał się bardzo udany – mówiła Gudro Konrad, dodając, że ukraińskie ustawodawstwo nie jest przygotowane do realizacji wielu projektów unijnych, w tym inwestycyjnych. Poza tym „czyści” inwestorzy są bardzo ostrożni i będą inwestowali własne pieniądze dopiero, gdy przekonają się, że ich projekty będą bezpieczne.

– Lokalne samorządy potrzebują inwestorów, które stworzą nowe miejsca pracy i będą płacili podatki do miejscowego budżetu. W procesie współdziałania władz lokalnych i mieszkańców jednostek samorządowych w krajach Unii Europejskiej biorą aktywny udział działacze społeczni – dodała Pani Konrad.

Jerzy Wójcicki, 03.06.16 r.