Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierscy Polacy przygotowali własne propozycje stosownie zmiany nazw ulic

Żytomierscy Polacy przygotowali własne propozycje stosownie zmiany nazw ulic

Członkowie i zarząd Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków oraz żytomierski obwodowy ośrodek Partii Polaków na Ukrainie inicjowały zbieranie podpisów pod apelem do władz miasta na czele z Sergijem Suhomłynem o zmianie nazewnictwa kilkunastu ulic w Żytomierzu zgodnie z ich propozycjami.

Żytomierscy Polacy proponują między innymi upamiętnić w nazwach ulic Św. Jana Pawła II, prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, Józefa Korzeniowskiego (Josepha Conrada), Św. Zygmunta Felińskiego, doprowadzonego do śmierci przez czekistów ks. Andrzeja Fedukowicza i innych. W swoim apelu powołują się na „dekomunizacyjną” ustawę Nr 371 z dnia 9 kwietnia 2015 r.

Z podobnymi apelami zwrócili się do władz miejskich latem ubiegłego roku Polacy i katolicy z miasta Winnicy, jesienią dołączyli się do nich z własnymi propozycjami rodacy z Kijowa, którzy proponowali uwiecznić w nazwach ulic Polaków, jacy przyczynili się do rozwoju ich własnego miasta. Swoje alternatywne wersje dla nazw ulic wnosili także Polacy, mieszkający w dawnym Płoskirowie (m. Chmielnicki).

Żytomierski Obwodowy Związek Polaków oraz miejscowy ośrodek Partii Polaków proszą także o wsparcie w postaci podpisów w sprawie odsłonięcia pomnika słynnego rodaka, urodzonego w Kuryłówce, niedaleko Winnicy, Ignacego Jana Paderewskiego. Wybitny muzyk, kompozytor i polityk był ściśle związany ze stolicą Wschodniego Wołynia. W Żytomierzu mieszkał jego ojciec z przybraną matką oraz siostra Maria Paderewska.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Wiktorii Laskowskiej, 13.02.16 r.