Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierscy Polacy przygotowali własne propozycje stosownie zmiany nazw ulic

Żytomierscy Polacy przygotowali własne propozycje stosownie zmiany nazw ulic

Członkowie i zarząd Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków oraz żytomierski obwodowy ośrodek Partii Polaków na Ukrainie inicjowały zbieranie podpisów pod apelem do władz miasta na czele z Sergijem Suhomłynem o zmianie nazewnictwa kilkunastu ulic w Żytomierzu zgodnie z ich propozycjami.

Żytomierscy Polacy proponują między innymi upamiętnić w nazwach ulic Św. Jana Pawła II, prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, Józefa Korzeniowskiego (Josepha Conrada), Św. Zygmunta Felińskiego, doprowadzonego do śmierci przez czekistów ks. Andrzeja Fedukowicza i innych. W swoim apelu powołują się na „dekomunizacyjną” ustawę Nr 371 z dnia 9 kwietnia 2015 r.

Z podobnymi apelami zwrócili się do władz miejskich latem ubiegłego roku Polacy i katolicy z miasta Winnicy, jesienią dołączyli się do nich z własnymi propozycjami rodacy z Kijowa, którzy proponowali uwiecznić w nazwach ulic Polaków, jacy przyczynili się do rozwoju ich własnego miasta. Swoje alternatywne wersje dla nazw ulic wnosili także Polacy, mieszkający w dawnym Płoskirowie (m. Chmielnicki).

Żytomierski Obwodowy Związek Polaków oraz miejscowy ośrodek Partii Polaków proszą także o wsparcie w postaci podpisów w sprawie odsłonięcia pomnika słynnego rodaka, urodzonego w Kuryłówce, niedaleko Winnicy, Ignacego Jana Paderewskiego. Wybitny muzyk, kompozytor i polityk był ściśle związany ze stolicą Wschodniego Wołynia. W Żytomierzu mieszkał jego ojciec z przybraną matką oraz siostra Maria Paderewska.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Wiktorii Laskowskiej, 13.02.16 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code