Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » XX Bieg Pamięci Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie

XX Bieg Pamięci Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie

W dn. 21 września 2019 r. w związku z 80. rocznicą sowieckiej napaści na Polskę Konsulat Generalny RP w Charkowie zorganizował jubileuszowy XX Bieg Pamięci Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie-Piatichatkach.

Ta impreza miała charakter sportowy, której inicjatorem są charkowskie organizacje społeczne „VI kwartał” i „Związek Weteranów Sportu” ma charakter cykliczny i jest organizowana od dwudziestu lat przy wsparciu placówki i polskich firm obecnych na tym terenie.

W wydarzeniu wzięli udział najwyższego szczebla przedstawiciele władz obwodu charkowskiego i miasta Charkowa, tj. I zastępca gubernatora Mark Bekker, przewodniczący Charkowskiej Rady Obwodowej Sergiej Czernow oraz zastępca mera Swietłana Gorbunowa- Ruban.

Bieg Pamięci rozpoczął się od wystąpień Konsula Generalnego Janusza Jabłońskiego i przedstawicieli władz oraz modlitwy ekumenicznej na Cmentarzu w Piatichatkach, którą odmówili duchowni obrządków katolickiego i  prawosławnego. Następnie uczestnicy Biegu złożyli kwiaty w części ukraińskiej i polskiej cmentarza. Zebrani uczcili także minutą ciszy pamięć spoczywających na cmentarzu polskich oficerów i mieszkańców Charkowa zamordowanych podczas represji stalinowskich. Oprawę muzyczną uroczystej części biegu zapewnił chór  kameralny Charkowskiego Narodowego Pedagogicznego Uniwersytetu im. G.Skoworody, a sam rektor uczelni Iwan Prokopenko brał udział w uroczystości.

W dalszej części wydarzenia, które odbyło się w miasteczku namiotowym położonym tradycyjnie w pobliżu cmentarza, zorganizowano zawody sportowe w bieganiu na dystans 1, 5, 10 km. W tym roku, w związku z jubileuszem dwudziestolecia Biegu,  zorganizowano również Bieg Przyjaźni na dystansie 1 kim, do którego zaproszeni zostali przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, uczelni wyższych, sponsorów, Polonii i inni partnerzy Konsulatu.

Najmłodszym uczestnikiem tegorocznego Biegu było dziecko w wieku 2,5  lat, najstarszym – emerytowany sportowiec w wieku ponad 79 lat. Uroczyste wręczenie medali oraz pucharów i nagród ufundowanych przez placówkę i sponsorów dla uczestników odbyło się na zlokalizowanej w centralnym punkcie miasteczka namiotowego scenie.

Przed biegiem Konsul Generalny Janusz Jabłoński i przedstawiciele placówki zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej umieszczoną na budynku dawnej siedziby NKWD w Charkowie.

W tegorocznym jubileuszowym Biegu Pamięci wzięła udział największa do tej pory liczba uczestników – około 600,  w tym polska diaspora, przedstawiciele władz kilku  uczelni wyższych i polsko-ukraińskich centrów współpracy akademickiej, mieszkańcy miasta, a samo wydarzenie zostało szeroko naświetlone przez charkowskie media.

Słowo Polskie za: KG RP w Charkowie, 4 października 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *