Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wystawa polskiego plakatu jazzowego w Winnicy

Wystawa polskiego plakatu jazzowego w Winnicy

  14 września br. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „VINNYTSIA JAZZFEST” w holu winnickiej Rady Miejskiej odbyło się otwarcie wystawy polskiego plakatu jazzowego z kolekcji Krzysztofa Dydo (Kraków).

„Jestem bardzo wdzięczny władzom miejskim za to, że już po raz drugi w pomieszczeniu Rady Miasta odbywa się prezentacja polskiej wystawy plakatów jazzowych. Te plakaty to nie tylko informacja, lecz także sztuka. Prace, które są tu eksponowane, były już przedstawione w różnych zakątkach świata, a teraz są w Winnicy. Jazz to rodzaj muzyki bardzo popularnej w Polsce i cieszę się, że w waszym mieście odbywają się takie jazzowe festiwale z udziałem znanych wykonawców” – zaznaczył Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński.

W ekspozycji przedstawiono obrazy w stylach dominujących w polskim plakacie jazzowym w różnych dekadach XX w. z długą i ciekawą historią. Szczególnie szybki rozwój polskiego plakatu wiąże się z odrodzeniem niepodległości Polski, którego doczekano się 100 lat temu po długich latach zaborów.

Na parterze Rady Miejskiej można było obejrzeć prace Waldemara Świerzy – serię portretów znanych muzyków polskich, Rosława Szaybo – m.in. plakat dla muzeum Festiwalu Jazzowego w Ostrowie Wielkopolskim. Przedstawione były także prace Rafała Olbińskiego i młodej artystki Kaliny Szymkiewicz – dla festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu.
Goście, licznie odwiedzający miejskie Centrum Obsługi Mieszkańców, mogli zobaczyć prace Tomasza Kipki „Jazz w ruinach” w Gliwicach, Piotra Młodożeńca „Jazzowa jesień” w Bielsku-Białej, Mariana Oślizło – jazzowy festiwal „Improwizacje muzyczne” w mieście Zabrze-Katowice.

Eksponowane były także plakaty Bogdana Bartkowskiego „Old Jazz Meeting Złota Tarka”  w mieście Iława, Karola Banacha – Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu” oraz plakaty Patrycji Longawy –  „Faces of Jazz”, Jakuba Zasady – Nina Simone, Tomasz Bogusławski, Ryszard Kaja, Piotr Kunca, Jacka Staniszewskiego i Leszka Żebrowskiego.

Wystawa polskich plakatów jazzowych w Winnicy jest kontynuacją prezentacji kolekcji, pokazanej w tym mieście w latach 2012-2013. Jest to tylko niewielka część z kilkuset plakatów, która wchodzi w skład jednej z największych kolekcji znanej jako Dydo Poster Collection.

Głównym organizatorem pokazu polskich plakatów jazzowych w Winnicy jest Konsulat Generalny RP, działający w tym mieście.

Słowo Polskie, 27.09.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *